Baroko v Bavorsku a v Čechách - výstava v Národním Muzeu. Kostým Pallas Athény, antické bohyně moudrosti a války, přilba: střední Evropa, 3. třetina 18. století; bolerko – kyrys: střední Evropa/Čechy, okolo 1750; „taneční“ sukně: střední Evropa, kolem 1750, Národní památkový ústav (Státní hrad a zámek Český Krumlov)
NA HRADĚ…
Přednášky: Jan Kotěra I. – raná a secesní tvorba. Přednášející: Zdeněk Lukeš. 11. ledna od 17.00.
Dvojí výročí katedrály. Přednášející: Petr Chotěbor. 25. ledna od 17.00. Přednášky se uskuteční v prostorách Nejvyššího purkrabství (vstup ze Zlaté uličky). Vstupné 100 Kč.
...I V PODHRADÍ
Baroko v Bavorsku a v Čechách – společný projekt Národního muzea a Domu bavorských dějin. Výstava v Historické budově Národního muzea. Návštěvníci zde spatří mnohdy nikdy nevystavené nejvzácnější umělecké skvosty baroka ze 17. a 18. století české a bavorské provenience, z toho 87 originálů. Trvá do 8. 5.
Antonín Dvořák: Můj život a dílo. Výstava se koná při příležitosti zápisu Archivu skladatele do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO. Postupně zde bude mj. vystaveno 12 originálních notových rukopisů. Trvá do 30. 9. Muzeum Antonína Dvořáka.
Kulturní platforma kláštera dominikánů Dominikánská 8 připravila setkání pro veřejnost v lednu: 18. 1. Obyčejné neřesti – aktuální společenská témata, Lukáš Fošum OP, Josef Fulka, Kamila Stullerová; 22. 1. Paměť holokaustu, Kateřina Čapková, Michael Frankl, Kateřina Králová.
NA VÝSTAVU
Z Afriky do Evropy, z Evropy do Afriky. Fotografická výstava zachycuje nejen dobrodružné výpravy Josefa Vágnera v 60. a 70. letech minulého století, ale i současné snahy o záchranu ohrožených druhů přímo v Africe. Trvá do 31. 1. Nádvoří Náprstkova muzea.
Dveře budoucnosti dokořán – české inovace, které zazářily na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. K vidění jsou dvě desítky Hi-Tech inovací, které dohromady vytváří udržitelné město budoucnosti: šetrné formy získávání energie, způsoby, jak chránit a čistit vodu, vzduch, zem nebo ryze české nanotechnologie šetřící vzácné zdroje a chránící zdraví. Trvá do 31. 3. Hlavní budova NTM.
Antonín Viktor Barvitius: moderní architekt za času historismu. Výstava k příležitosti 200. výročí architektova narození a poskytne pohled na celek jeho tvorby. Jde o první výstavu věnovanou Antonínu Barvitiovi po více než sto letech. Trvá do 28. 4. Hlavní budova NTM.
NÁRODNÍ GALERIE
Josef Matěj Navrátil: Krajinářské kresby. Krajinářská tvorba tvoří podstatnou část autorova díla. Specialitou, která brzy získala velkou oblibu sběratelů, se staly kabinetní kvaše především s horskými motivy. Trvá do 11. 2., otevřeno úterý–neděle 10.00-18.00. Veletržní palác.
Od vzletu k pádu. Taneční a pohybové studie Jana Štursy. Pro autora – sochaře byla kresba nedílnou součástí tvorby. V kresbě se rodily první nápady i uzrávala podoba výsledných děl. Od idealizovaných dívčích aktů přešel k vyjádření vitalismu moderního života v pevné, plastické formě lidského, především ženského těla. Trvá do 11. 2., otevřeno úterý–neděle 10.00–18.00. Veletržní palác.
Karel Škréta. Tvorba pro grafiku. Autor (1610–1674) je uznáván jako zakladatel české barokní malby a umělec evropského významu. Díla zvolená pro výstavu prezentují téměř všechny oblasti grafiky, do kterých zasáhl. Trvá do 4. 2., otevřeno úterý–neděle 10.00-18.00. Schwarzenberský palác.
NA KONCERT
The World Famous Glenn Miller Orchestra – Best of tour 2024. Světoznámé uskupení Glenn Miller Orchestra dorazí s novou show. Výběr toho nejlepšího z uplynulých let exkluzivně nabídne v Praze a dalších čtyřech českých městech. Koná se 13. 1. od 17 a 20.00. Obecní dům.
ZA ROHEM
Andy Warhol a světový Pop-art. Ojedinělá prodejní výstava výtvarníka a režiséra avantgardních filmů a jeho souputníků z hnutí POP ART. K vidění rovněž exponáty Jima Dinea, Jaspera Johnse, Allena Jonese, Roberta Indiany a dalších. Trvá do 11. 2. Kladenský zámek.
NA VÝLET
Zimní prohlídky hradu Český Šternberk. Hrad je otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11.00 a ve 14.00. Na hradě je jedna prohlídková trasa umístěna ve druhém poschodí hradu. Zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Vstupenky je třeba zajistit předem, např. on-line nákupem.
Výstava péefek. Výstava nabídne syntetický přístup, který sleduje linii sběratelství příležitostné grafiky, vztahy mezi jednotlivými aktéry i politické a stylotvorné tendence vymezeného tématu. Cílem je poskytnout inovativní pohled na fenomén novoročních přání. Trvá do 12. 2. Muzeum umění a designu Benešov.
Putování za rodokmenem Bedřicha Smetany. Výstava přibližuje rodopisné pátrání – rozrod čítá v osmi generacích 117 osob. Trvá do 31. 10. Památník Bedřicha Smetany, Jabkenice. Rezervace nutná: jabkenice@nm.cz.
NEBE NAD HLAVOU V LEDNU
Země 3. 1. nejblíže Slunci (147 mil. km).
Slunce do Vodnáře 20. 1. (15:07). Letos maximum aktivity, celý rok lze očekávat polární záře.
Nízko na JV ráno Venuše a Merkur – 12. 1. největší západní elongace (24°od Slunce), viditelnost končí. Na JV v první polovině noci stoupá Jupiter z 39° do výše 52°, na opačné straně, na JZ ve Vodnáři, Saturn z výšky 32° postupně klesá.
Měsíc: nov 11. 1. (12:57), úplněk 25. 1. (18:53). Seskupení ráno 7. 1. s Venuší, Merkurem, Antarem (Štír). Poblíž Spiky (Panna) na JV 5. 1. ráno, Saturnu 14. 1., Aldebaranu (Býk) 21. 1., Regulu (Lev) 27. 1. večer na V. Konjunkce nad naším obzorem s Jupiterem 18. 1. (21h), Polluxem (Blíženci) 24. 1. (20h).
Meteorický roj Kvadrantidy (noc 3.–4. 1.) ruší Měsíc, který vychází po půlnoci.
OS, wi