Husův sbor v Dejvicích, vycházka 6. 10. (zdroj Mapy.cz, foto Jarda Nedoma)
Prague City Tourism
Žatecká 110/2, Praha 1
tel.: 221 714 161, 221 714 861, 221 714 714
vlastiveda@prague.eu; www.prazskevychazky.cz
Vstupenky na vycházky označené hvězdičkou* jsou pouze v předprodeji na: eshop.prague.eu v sekci Vlastivědné vycházky a mají omezený počet účastníků.
Začátky on-line přednášek v 17.30, není-li uvedeno jinak
ŘÍJEN 2024
1. 10. úterý
Nejen za měřením času do pražského Klementina * Bývalá jezuitská kolej Klementinum, druhý největší stavební komplex v Praze. Návštěva Astronomické věže včetně Meridiánové síně, Barokní knihovny s historií měřicích přístrojů. Sraz v 18.00 na Mariánském nám. 5 před vstupem do Klementina, průvodce M. Kovář.
2. 10. středa
Áčko očima paleontologa * Pražské metro zná snad každý. Kdo si ale všímá obkladů a dlažeb? A kdo si někdy všiml zkamenělin? Sraz v 18.00 před turistickým informačním centrem Na Můstku, Rytířská 12, průvodce Š. Rak.
Kurátorská prohlídka Svatomikulášské zvonice * Prohlídka s kurátorem pražských věží představí jednu z dominant Malé Strany – barokní zvonici u kostela sv. Mikuláše. Stavba z roku 1752 sloužila v minulosti jako městská požární hláska, hodinová věž i jako pozorovatelna Státní bezpečnosti. Sraz v16.00 před vstupem do objektu, průvodce K. Kučera.
3. 10. čtvrtek
Kepler a Brahe: Muži, kteří odhalili tajemství nebes * Tycho Brahe byl skvělý pozorovatel, naproti tomu Johannes Kepler nadaný teoretik. I přes krátkou spolupráci dokázali ovlivnit vědecký svět. Odkud Brahe prováděl svá první pozorování a jak začala spolupráce s Keplerem? Sraz v 17.00 na Pohořelci – zastávka tramvaje ve směru Bílá Hora, průvodce M. Kovář.
4. 10. pátek
Anežský klášter a jeho okolí * Vycházka do interiérů kláštera klarisek a minoritů Na Františku a do upravených zahrad se sochami předních českých umělců. O osudu zakladatelky – přemyslovské princezny sv. Anežky, ale i o složité stavební historii tohoto cenného areálu. Sraz v 16.00 před vchodem do Anežského kláštera, Anežská 12, průvodce J. Kimlová.
5. 10. sobota
Prohlídka Goethe-Institutu * (stejně i 22. 10.) Goethe-Institut je kulturní institut Spolkové republiky Německo s celosvětovou působností. Secesní budova, která byla původně postavena pro První českou zajišťovací banku a následně využívána jako velvyslanectví Německé demokratické republiky. Sraz ve 13.00 před budovou, Masarykovo nábř. 32, průvodce M. Karlík.
Za sluncem Loretánského pokladu: Prohlídka pražské Lorety * Prohlídka Lorety, souboru barokních staveb, které obklopují loretánskou kapli Panny Marie na Hradčanech. Návštěva prostor ambitů, kostela Narození Páně, svaté chýše a klenotnice, která skrývá Loretánský poklad, včetně proslulého Pražského slunce. Sraz ve 14.00 před vchodem do objektu na Loretánském nám., průvodce M. Smrčinová.
Profesorské domy v Dejvicích s návštěvou podzemní kaple * Procházka Dejvicemi za tzv. profesorskými domy. Detailní prohlídka domu v Rooseveltově ulici, který připomíná ruskou a ukrajinskou meziválečnou emigraci v Československu. Profesorské stavební a bytové družstvo vybudovalo rozsáhlý obytný dům, v němž se dochovala působivá pravoslavná modlitebna. Sraz v 10.00 před objektem, Rooseveltova 29, průvodce A. Škrlandová.
Zámek a Santiniho kaple v Panenských Břežanech * Horní zámek nechaly benediktýnky vystavět na přelomu 17. a 18. století. Po vzniku protektorátu byl sídlem K. H. Franka a v dolním zámku bydlel zastupující říšský protektor R. Heydrich. Dnes je zde Památník národního útlaku a odboje. Prohlídka i kaple sv. Anny Samotřetí. Sraz ve 14.00 na zastávce autobusu č. 373 Panenské Břežany – zámek, autobus odjíždí ze zastávky Kobylisy, průvodce M. Hátleová.
6. 10. neděle
Interiéry Rudolfina * Prohlídka jedné z nejvýznamnějších architektonických památek Prahy, stavbě věnované hudbě a výtvarnému umění dokončené v letech 1876–1884. Od počátku byla koncipována jako multifunkční kulturní dům, který spojuje galerii a koncertní sál. Srazy: 6. 10. v 15.00; 10. 10. v 17.00; 24. 10. v 17.00; 26. 10. v 15.00 u hlavního vchodu do Rudolfina z Palachova nám., průvodce: místní.
Bubeneč: od Pelléovy vily k Místodržitelskému letohrádku * Procházka jednou z prvních vilových čtvrtí v Praze, kde se snoubí historie s architektonickými skvosty. Příběhy rodiny Petschků, jejichž vliv a bohatství zanechaly nesmazatelnou stopu v historii Prahy. Vycházka končí u Místodržitelského letohrádku. Sraz v 14.00 u Pelléovy vily, Pelléova 10, průvodce S. Micková.
Architektura Dejvic s návštěvou Husova sboru * Procházka Dejvicemi, jednou z nejvýznamnějších pražských čtvrtí, kde se snoubí historie s moderní architekturou slavných i méně známých architektů. Sraz v 16.00 před budovou Husova sboru, Wuchterlova 5, průvodce A. Škrlandová.
Stanice metra Anděl, vycházka 7. 10. (zdroj Mapy.cz, foto Martin Eliáš)
7. 10. pondělí
Online přednáška: Toyen: Život a dílo avantgardní malířky. Přednáška o životě a díle jedné z nejvýznamnějších českých malířek 20. století Toyen. Tato avantgardní umělkyně se proslavila svým stylem a odvahou překračovat hranice tradičního umění. O jejím působení v surrealistickém hnutí, spolupráci s významnými umělci své doby i o jejím vlivu na moderní umění, průvodce M. Švec Sybolová.
Béčko – zlaté osmdesátky na žluté * Stanice metra Anděl je plná umění nejen na povrchu a ve vestibulech, ale také za kolejištěm. Luxusní mramorové obklady střídají ve stanici Karlovo náměstí skleněné obklady od F. Víznera a na náměstí Republiky obklady z televizních obrazovek z Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Sraz v 20.00 ve vestibulu stanice metra Českomoravská, průvodce M. Pudil.
8. 10. úterý
Z radnice do radnice s výstupem na věž * Na Nové radnici, kde se ponoříte do atmosféry velkého jednacího sálu a zažijete vzrušující jízdu legendárním páternosterem. A na Staroměstské radnici vás čeká výstup na ochoz věže. Sraz v 17.30 před Novou radnicí na Mariánském náměstí, průvodce M. Kovář.
9. 10. středa
Interiéry domu U Kamenného zvonu * Narození Karla IV. bývá někdy situováno právě do tohoto nádherného gotického paláce na Staroměstském náměstí. Prohlédnete si jeho sklepení, kapli v přízemí a gotické prvky zachované v dalších přístupných prostorách objektu. Sraz v 18.00 před domem U Kamenného zvonu, Staroměstské nám. 13, průvodce J. Škochová.
10. 10. čtvrtek
Za jezuity do Klementina * (stejně i 17. 10.) Pestrá historie největšího stavebního komplexu Starého Města pražského obývaného nejdříve dominikány a po nich jezuity. Ohromí vás univerzita, obrazárna, astronomické věže, barokní knihovny i Akademie výtvarných umění. Sraz v 18.00 u pomníku Karla IV. na Křižovnickém nám., průvodce J. Nováková.
11. 10. pátek
Expedice do Asie na okraji Prahy * Vietnamská tržnice SAPA plná exotických potravin během pátečního dopoledne. Jak funguje, kdo a proč tam chodí, co je v kulturním centru, jak Vietnamci podnikají či odkud dovážejí zboží. Sraz v 10.00 na autobusové zastávce Sídliště Písnice směr Kačerov, průvodce M. Kovář.
Osobnost Jana Žižky a jeho pražské intermezzo * 11. října uplyne šest set let od smrti Jana Žižky z Trocnova. Připomenutí jeho osobnost i počinů s procházkou po místech, která jsou s ním spjata. Sraz v 16.30 na nároží nám. Republiky a ulice U Obecního domu, průvodce J. Nováková.
12. 10. sobota
Interiéry Strahovského kláštera * Vycházka Strahovským klášterem, která zahrnuje kompletní prohlídku tohoto historického skvostu. Prohlídka druhého prohlídkového okruhu, který zahrnuje také Strahovskou knihovnu, obrazárnu a barokní sály Teologický a Filozofický. Sraz v 10.00 na Strahovském nádvoří před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, průvodce J. Čížková Havlicová.
Akce pro děti: Za určováním pravého poledne do Klementina *Procházka po nádvořích Klementina, a prohlídka jeho vnitřních prostor. Barokní knihovny i Astronomické věže. Tam uvidíte, jakým důmyslným způsobem se určovalo pravé poledne. Sraz v 10.30 u sochy Karla IV. na Křížovnickém nám., průvodce B. Škaroupková.
13. 10. neděle
Jižní zahrady Pražského hradu * Vycházka malebnými zahradami na jižní straně Pražského hradu s nádhernými výhledy na město, historickými památkami a zahrady plné květin a zeleně. Vycházka končí na Starých zámeckých schodech. Sraz ve 14.00 u sochy TGM na Hradčanském nám., průvodce J. Kimlová.
15. 10. úterý
Interiéry Clam-Gallasova paláce * (stejně i 22. 10.) Prohlídka interiérů paláce postaveného podle návrhu vídeňského architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu: Slavnostního schodiště, reprezentačních sálů a dalších prostor. Sraz v 16.00 před Magistrátem hl. m. Prahy na Mariánském nám., průvodce P. Lešovská.
Béčko očima paleontologa * Pražské metro denně přepraví zhruba 1,5 miliónu lidí. A kdo si z nich někdy všiml zkamenělin? S profesionálním paleontologem po jejich stopách, tentokrát na žluté lince B. Sraz v18.00 před pokladnami ČD na vlakovém nádraží Praha-Smíchov, průvodce Š. Rak.
Pasáž Platýz, vycházka 16. 10. (zdroj Mapy.cz, foto Pavel Michovský)
16. 10. středa
Pražské průchody a pasáže od Václavského náměstí k Platýzu * Vycházka po pražských průchodech a pasážích, která přiblíží historii těchto skrytých míst. Provede historickými průchody a pasážemi od horní části Václavského náměstí až k Platýzu. Sraz v 17.00 u sochy sv. Václava na Václavském nám., průvodce P. Lešovská.
17. 10. čtvrtek
Za jezuity do Klementina * (viz 10. 10)
18. 10. pátek
Grébovkou za vínem * Procházka Havlíčkovými sady, jak vypadalo území Královských Vinohrad v dávné historii a čím Karel IV. podnítil mohutný rozmach vinohradů. Prohlídka Grotta, Pavilonu s historický kuželníkem i Viničního altánu. Sraz v 17.00 u hlavní brány do Havlíčkových sadů z Rybalkovy ulice, průvodce D. Kratochvílová.
Kongresové centrum, vycházka 19. 10. (zdroj Mapy.cz, foto Martin Tesař)
19. 10. sobota
Voršilky v Praze a kostel sv. Voršily na Národní třídě * Prohlídka vrcholně barokního díla s bohatou vnitřní výzdobu s freskami, štuky a obrazy. Sraz v 10.00 před kostelem sv. Voršily na Národní třídě, průvodce J. Nováková.
Kongresové centrum Praha * Pro svůj vzhled mnoha lidmi zatracovaná stavba, která i přesto přitahuje osobnosti z celého světa. Prohlídky velkorysích interiérů a přepychových salónků této neofunkcionalistické budovy, ukrývající řadu kvalitních uměleckých děl. Sraz v 9.30 u Kongresového centra Praha, vchod č. 5, průvodce M. Smrčinová.
Letohrádek Hvězda * Komentovaná prohlídka interiérů letohrádku Hvězda na unikátním půdorysu šesticípé hvězdy. O historii a architektuře tohoto unikátního renesančního skvostu, který je neodmyslitelnou součástí našeho kulturního dědictví. Sraz v 15.00 před vstupem do letohrádku Hvězda, průvodce M. Hátleová.
21. 10. pondělí
Lev v ulicích *. Procházka ulicemi i uličkami Starého Města s připomenutím historie lva jako heraldického symbolu. Sochy, reliéfy nebo domovní znamení z nejrůznějších budov a nároží. Projdete se projít „lví stezkou“ a poznáte Prahu z pohledu krále zvířat a klasického českého symbolu. Sraz v 17.00 před Prašnou branou, průvodce M. Kadlčíková.
Online přednáška: Podzimní svátky v židovské tradici. Přednáška přiblíží cyklus podzimních svátků v židovské tradici. Dozvíme se, proč se Roš ha-šana (Nový rok) slaví na podzim a co si připomínáme svátkem Jom Kipur, Sukot a Simchat Tóra. Průvodce Z. Pavlovská.
Céčko očima paleontologa * Je tomu 50 let, co se na nejstarším úseku linky metra C rozjely první vlakové soupravy s cestujícími. Honosné mramorové obklady v sobě ukrývají nejedno překvapení. Spolu s geologem a paleontologem objevíte zkameněliny na místech, kde byste je nečekali. Sraz v 18.00 u Vertikální plastiky času u vstupu do vestibulu stanice metra Florenc, průvodce Š. Rak.
22. 10. úterý
Interiéry Clam-Gallasova paláce * (viz 15. 10.)
Prohlídka Goethe-Institutu * (viz 5. 10.). Sraz v 17.00 před budovou Masarykovo nábř. 32, Praha 1, průvodce místní.
23. 10. středa
Céčko aneb Kde to všechno začalo * Její barva je červená, protíná Prahu ze severu na jih a letos oslaví 50 let od spuštění prvního úseku pražského metra. Výklad ve stanicích Vltavská, Muzeum, Vyšehrad nebo Háje, kde vycházka následně končí. Sraz v 20.00 ve vestibulu stanice metra Nádraží Holešovice ulice Plynární, průvodce M. Pudil.
24. 10. čtvrtek
Online přednáška: Alfons Mucha: Osobitý malíř ženské krásy i slovanských dějin. Cesta Alfonse Muchy k vysněnému povolání malíře nebyla jednoduchá. Vedla z Čech přes Vídeň a Mnichov až do Paříže, kde jeho kariéra dosáhla svého vrcholu díky práci pro herečku Sarah Bernhardtovou. Začátek v 18.00, průvodce R. Kouřilová.
Vila s pozůstatkem hvězdárny, vycházka 25. 10. (zdroj: wikipedie.org)
25. 10. pátek
Slavné vily Podolí * Ukázky meziválečné funkcionalistické architektury i nové domy, mezi nimiž vyniká oceňovaná stavba od J. Pleskota. Míjet budete vilu, kde žila Eva Jiřičná a její rodiče, nebo dům s vlastní hvězdárnou. Uvidíte i vodárnu, porodnici a veslařský klubu s plovoucí loděnicí. Sraz v 16.30 před Kafárnou na kus řeči, Na Dolinách 47, nejbližší spoj autobus č. 134 Klikovka, průvodce I. Prokopová.
31. 10. čtvrtek
Áčko — elegantní a tajemná galerie umění * Slavné obklady z eloxovaného hliníku dodávají nejstarším stanicím na lince A šmrnc a punc luxusu. Druhý zprovozněný úsek ze stanice Náměstí Míru po Želivského je charakteristický svou tajemnou atmosférou. Sraz v 20.00 ve vestibulu stanice metra A Hradčanská, průvodce M. Pudil.