Památník Okřídlený lev na Klárově, vycházka 3. 11. (foto Jiří Sládeček)
Prague City Tourism
Žatecká 110/2, Praha 1
tel.: 221 714 161, 221 714 861, 221 714 714
vlastiveda@prague.eu; www.prazskevychazky.cz
Vstupenky na vycházky označené hvězdičkou* jsou pouze v předprodeji na: eshop.prague.eu v sekci Vlastivědné vycházky a mají omezený počet účastníků.
Začátky on-line přednášek v 17.30, není-li uvedeno jinak
LISTOPAD 2024
2. 11. sobota
Hradčany a Nový Svět * Malebná zákoutí Prahy, to jsou Hradčany, které spolu s Novým Světem zároveň hrály roli centra královské rezidence. Sraz v 10.00 na tramvajové zastávce Pohořelec ve směru z centra, průvodce J. Nováková.
Akce pro děti: Za apoštoly na Staroměstskou radnici * Prohlídka apoštolů zblízka a vyprávění o zasedání městské rady za časů pana krále. Prohlídka starodávné síně i hlubokého podzemí radnice. V závěru prohlídky čeká na účastníky drobná odměna a výstup na radniční věž. Sraz ve 13.00 v pokladní hale Staroměstské radnice, průvodce D. Taimrová.
3. 11. neděle
Výprava s Bruncvíkem za symboly lva a orlice * Za tajemstvím rytíře Bruncvíka a jeho přítele lva. Konec procházku u okřídleného lva na Klárově. Sraz v 10.00 u sochy Karla IV. na Křížovnickém náměstí, průvodce M. Duřtová.
Interiéry Strahovského kláštera * Vycházka Strahovským klášterem, kompletní prohlídka tohoto historického skvostu: Strahovské knihovny, Teologického a Filozofického sálu a Strahovské obrazárny. Sraz v 10.00 na Strahovském nádvoří před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, průvodce J. Nováková
Pouť smíření s návštěvou kostela Panny Marie Vítězné * Vycházka inspirovaná tématem poutních cest. Prohlídka areálu řádu benediktinek, včetně interiéru kostela postaveného na místě bitvy na Bílé Hoře. Sraz ve 14.00 na zastávce tramvají č. 22 a 25 Bílá hora, průvodce M. Hátleová.
4. 11. pondělí
Prohlídka Sladkovského náměstí a jeho dominant * Vycházka do Gymnázia Karla Sladkovského, jedné z nejstarších středních škol v Praze. Prohlídka unikátního interiéru neogotického kostela sv. Prokopa. Sraz v 16.30 před vchodem do kostela sv. Prokopa (Sladkovského nám.), průvodce M. Kovář.
On-line přednáška: Život a dílo Jakuba Schikanedera * Online přednáškao významném českém malíři Jakubu Schikanederovi (1855–1924). Fascinující svět melancholických a lyrických obrazů, které zachycují atmosféru staré Prahy a palčivá sociální témata své doby. Průvodce M. Švec Sybolová.
5. 11. úterý
Za historií Královských Vinohrad s návštěvou evangelické modlitebny v Korunní * Prohlídka budovy sboru Českobratrské církve evangelické. Pocházka uličkami Vinohrad. Sraz v 10.00 před sborovým domem Českobratrské církve evangelické, Korunní 60, průvodce A. Škrlandová.
Kurátorská prohlídka Prašné brány * Po 186 schodech na ochoz Prašné brány, která byla původně nazývána „Nová brána“. Prohlídka v objektu odhalí mnohá tajemství a zajímavosti. Sraz v 16.00 před pokladnou objektu, průvodce K. Kučera.
6. 11. středa
Slavné vily ve Strašnicích * Se zavedením tramvajové linky se zemědělské Strašnice začaly měnit na zahradní vilovou čtvrť. Vycházku skončí na Solidaritě, prvním poválečném zahradním sídlišti. Sraz v 17.30 před vchodem do metra Strašnická, průvodce I. Prokopová.
7. 11. čtvrtek
Zažij Prahu: Béčko – zlaté osmdesátky na žluté * Stanice metra Anděl je plná umění nejen na povrchu a ve vestibulech, ale také za kolejištěm. Luxusní mramorové obklady střídají ve stanici Karlovo náměstí skleněné obklady, a na náměstí Republiky obklady z televizních obrazovek. Sraz ve 20.00 ve vestibulu stanice metra Českomoravská, průvodce M. Pudil.
Zahrada sv. Josefa u boromejek ve Vlašské ulici, vycházka 9. 11. (zdroj Mapy.cz, foto Chris Rokáč Říčan)
9. 11. sobota
Zahrady ve Vlašské ulici s návštěvou u boromejek * Procházka po zahradách ve Vlašské ulici. Nahlédnete i do klášterní zahrady Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. S vyprávěním o historii kláštera. Sraz v 10.00 na konečné zastávce autobusu č. 194 Nemocnice pod Petřínem, průvodce P. Lešovská.
Komentovaná prohlídka interiérů Břevnovského kláštera * Procházka celým areálem, včetně baziliky sv. Markéty, krypty z 11. století a prelatury s Tereziánským sálem. Součástí kláštera je také známý pivovar. Sraz ve 13.00 před infocentrem Břevnovského kláštera, Markétská 1, průvodce M. Vymazalová.
Trmalova vila ve Strašnicích, vycházka 9. 11. (zdroj Mapy.cz)
Prohlídka interiérů Trmalovy vily * Vycházka kolem Bečvářova statku a následně k Trmalově vile, skvostné ukázce architektury z počátku 20. století. Sraz ve 13.30 na zastávce tramvají Strašnická ve směru na Vinohrady, průvodce M. Hátleová.
Maiselova synagoga, vycházka 10. 11. (zdroj Mapy.cz, foto Tomáš Podaný)
10. 11. neděle
Z Šárky do Lysolají * Od bývalé viniční usedlosti Žežulka v Šárce k novodobým božím mukám, kolem barokního Fuchsova statku ke kapličce Panny Marie Sedmibolestné a k přírodní památce Housle. Sraz ve 14.00 na autobusové zastávce Žežulka (spoje jednou od metra A Dejvická nebo Bořislavka), průvodce M. Kadlčíková.
Komentovaná prohlídka Maiselovy synagogy * Interiéry významné pražské synagogy. Jak budova vypadala před požárem roku 1689 a jakými dalšími stavebními úpravami prošla, než získala svou současnou novogotickou podobu. Sraz v 10.00 před Informačním a rezervačním centrem ŽMP Maiselova 15, průvodce Z. Pavlovská.
Interiéry Rudolfina * (stejně i 23. 11.) Prohlídka jedné z nejvýznamnějších architektonických památek Prahy. Od počátku byla koncipována jako multifunkční kulturní dům. Během prohlídky nahlédnete do Dvořákovy i Sukovy síně a reprezentativních salonů. Sraz 10. 11. v 10.30 / 23. 11. ve 14.30 u hlavního vchodu do Rudolfina – z Palachova náměstí, průvodce místní.
11. 11. pondělí
On-line přednáška: Goethe silničář * Johann Wolfgang von Goethe je známý jako významný německý básník, dramatik a vědec. Méně známým faktem je, že se podílel také na infrastrukturních projektech, včetně stavby silnic na území dnešního Německa. Začátek v 18.00, průvodce M. Karlík.
13. 11. středa
Nejen za měřením času do pražského Klementina * Bývalá jezuitská kolej Klementinum je druhý největší stavební komplex v Praze a byla vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. Návštěva Astronomické věže včetně Meridiánové síně a Barokní knihovny. Sraz v 16.30 na Mariánském náměstí 190/5 (před vstupem do Klementina), průvodce: Marek Kovář.
14. 11. čtvrtek
Mikrotronová laboratoř v Žižkovském tunelu * Vedoucí Mikrotronové laboratoře Ústavu jaderné fyziky AV ČR vás provede tajemstvím pražského urychlovače elektronů mikrotron MT25 pod vrchem Vítkov. Sraz v 17.00 před vstupem do Žižkovského tunelu z Karlína (Thámova ulice, hostinec U Tunelu), průvodce D. Chvátil.
Putování za pražskou hvězdou z Hradčan na Malou Stranu * Druhé putování za hvězdnými domovními znameními Prahy povede z Hradčan přes Nový Svět na Malou Stranu. Jak byl vnímán symbol hvězdy v různých obdobích a domy, které znamení hvězdy zdobí. Sraz v 17.00, u mariánského morového sloupu na Hradčanském náměstí, průvodce M. Kadlčíková.
15. 11. pátek
Hvězdy na Hřebenkách * Kde žije Jan Hřebejk, kde žili Karel Höger, Josef Kolář, Václav Vydra a Jana Boušková, Karel Poláček, Jakub Arbes, Naďa Urbánková, Eduard Haken, Marie Glázrová nebo kde žila Maria Horáková. Sraz v 16.00 na zastávce autobusu č. 176 U Palaty směrem na Karlovo nám., průvodce I. Prokopová.
16. 11. sobota
Svobodní zednáři: Obdivovaní i zavrhovaní *Kdy přišli zednáři do Prahy a jaká znamení zde zanechali? Kdo jsou a kdo byli příslušníci zednářských lóží v Praze? Místa spojená se zednářskými lóžemi a zednářské symboly, které zůstaly dodnes zachovány na Starém Městě. Sraz v 10.00 před Staroměstskou radnicí, průvodce K. Navrátilová.
Za historií mýtného, cla, dlažebného a akcízu v Praze * Kde všude se platilo mýtné, clo, dlažebné nebo akcíz. Jak a kde se v minulosti proclívaly potraviny při vstupu do města, kde se vybíralo mýtné přes pražské mosty a kde se platilo za chůzi po dláždění města. Sraz ve 14.00 před Vyšehradským tunelem ve směru z centra, u portálu Prahy 2, průvodce M. Karlík.
Listopad 1939 a listopad 1989 * Za historií 17. listopadu po stopách těch, kteří bojovali za svobodu jak v roce 1939, tak i 1989. Sraz v 15.30 na tramvajové zastávce Albertov ve směru z centra, průvodce J. Nováková.
18. 11. pondělí
On-line přednáška: Jan Blažej Santini-Aichel * Život a dílo geniálního umělce, českého barokního architekta italského původu, od jehož narození letos v únoru uplynulo 345 let. Jeho nevšední život a tvorbu, zejména cit pro splynutí stavby s krajinou. Začátek v 18.00, průvodce Š. Gandalovičová.
Pražské Jezulátko v chrámu Panny Marie Vítězné, vycházka 19. 11 (zdroj Mapy.cz, foto Fran Dratva)
19. 11. úterý
Výprava za Pražským Jezulátkem * Vycházka do kostela Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského za Pražským Jezulátkem, soškou, která je považována za zázračnou. Lidé z celého světa se k ní přicházejí modlit za uzdravení, ochranu a pomoc v těžkých životních situacích. Sraz v 16.30 před kostelem Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského v Karmelitské ulici, průvodce P. Lešovská.
20. 11. středa
Středověké podzemí * Podle pověsti se pod Prahou nachází labyrint starých podzemních chodeb, které je propojují skrz naskrz. Návštěva středověkého podzemí Staroměstské radnice a podzemí domu Andělské koleje, stojícího na rohu náměstí Franze Kafky. Sraz v 17.45 před World of Franz Kafka, náměstí Franze Kafky 1, průvodce J. Škochová.
Divadlo Spirála v areálu pražského výstaviště, vycházka 21. 11 (zdroj Mapy.cz foto, Jan Klimeš)
21. 11. čtvrtek
Zažij Prahu: Áčko — elegantní a tajemná galerie umění * Slavné obklady z eloxovaného hliníku dodávají nejstarším stanicím na lince A šmrnc a punc luxusu. Nejen o ikonických obkladech, ale také o drobných, nenápadných detailech. Sraz ve 20.00 vestibulu stanice metra A Hradčanská (před informačním centrem DPP), průvodce M. Pudil.
Zažij Prahu: Nová Spirála a její vzkříšení * Vycházka do nově zrekonstruovaného multifunkčního prostoru Nová Spirála na Výstavišti Holešovice. Na jaké prvky název divadla odkazuje a co tvoří dominantu interiéru. Sraz v 17.00 na Výstavišti Holešovice, u hlavního vstupu do Nové Spirály, průvodce J. Bureš.
22. 11. pátek
Salóny lásky pražské židovské čtvrti * Vycházka do židovské Prahy, kde se scházela nejvznešenější pražská smetánka, ale i pražští hejsci a jejich děvčata. Sraz v 16.00 před kostelem sv. Šimona a Judy v Dušní ulici, průvodce D. Kratochvílová.
23. 11. sobota
Akce pro děti: Staroměstská radnice dětem: Na návštěvě u Brožíka * Tematická prohlídka vás přenese do období středověku 14. a 15. století, do dob největší slávy Království českého, i dob méně slavných. To vše na pozadí mistrovských děl malíře z největších – Václava Brožíka. Sraz ve 14.00 v pokladní hale Staroměstské radnice, průvodce K. Mandziuková
Komentovaná prohlídka domu pánů z Kunštátu a Poděbrad s překvapením * Prohlídka jedné z nejunikátnějších staveb v Praze. Jedinečné a dodnes dochované přízemí a první patro původně románského paláce. Překvapením je další zachovalý komplex z dob prvních českých králů. Sraz v 15.30 před domem pánů z Kunštátu a Poděbrad, Řetězová 3, průvodce J. Škochová.
Prohlídka Goethe-Institutu * (stejně i 26. 11.) Kulturní institut Spolkové republiky Německo s celosvětovou působností. Ve veřejných prostorách Goethe-Institutu jsou tematické výstavy, věnované Franzi Kafkovi, Erichu Kästnerovi a dalším osobnostem německojazyčné kultury. Sraz 23. 11. v 11.00 / 26. 11. v 17.00 před budovou Goethe-Institutu, Masarykovo nábř. 32, průvodce Marcela Smrčinová / 26. 11. místní.
Dům Radost na Žižkově, vycházka 24. 11. (zdroj Mapy.cz, foto Ivan Šabinský)
24. 11. neděle
Akce pro děti: Po stopách Golema * Starobylá židovská kultura a historie, která se váže k místům v okolí Staronové synagogy nebo Starého židovského hřbitova. Prostřednictvím zábavného kvízu se děti dozvědí nejen o Golemovi, ale i o zvycích a tradicích židů. Sraz v 10.00 před Informačním centrem Židovského muzea, Maiselova 15, průvodce M. Kadlčíková.
Bubenečský hřbitov a odkaz Císařského mlýna * Místo posledního odpočinku mnohých významných umělců, politiků a vědců. Dále k souboru budov Císařského mlýna s jeho tajuplnou historií. Sraz ve 14.00 před hlavním vchodem do hřbitova Antonína Čermáka 2, průvodce S. Micková.
Zažij Prahu: Komentovaná prohlídka domu Radost * První pražský mrakodrap, dnes známý jako Dům Radost na Žižkově, je stavbou, která se stala vlajkovou lodí nastupující architektonické avantgardy. Sraz ve 14.00 u pomníku W. Churchilla na náměstí W. Churchilla, průvodce J. Bureš.
25. 11. pondělí
On-line přednáška: Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha ve fotografii * Málokterá stavba v Praze je svojí historií, architekturou a výzdobou tak zajímavá jako právě katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Díky mnoha fotografiím si můžeme připomenout, jaké byly osudy této stavby od středověku až do současnosti. Začátek v 18.00, průvodce J. Nováková.
26. 11. úterý
Vycházka za architekturou Kulturní míle *. Projekt má za cíl propojit klíčové pražské kulturní instituce: Kunsthalle, Galerie Rudolfinum, Uměleckoprůmyslové museum, Galerie hlavního města Prahy, Clam-Gallasův palác a Museum Kampa. Sraz v 18.00 v parku Holubička (park před Kunsthalle), průvodce. M. Ježková.
27. 11. středa
Za jezuity do Klementina * Minulostí největšího stavebního komplexu Starého Města pražského. Dominikáni a po nich jezuité; ohromí vás univerzita, obrazárna i Akademie výtvarných umění. Prohlídka Astronomické věže a Barokní knihovny. Sraz v 18.00 u pomníku Karla IV. na Křižovnickém náměstí, průvodce J. Nováková.
28. 11. čtvrtek
Putování za pražskou hvězdou ze Starého Města na Karlův most * O symbolu hvězdy a domy a místa, na kterých symbol hvězdy najdeme, ať už se objeví jako domovní znamení, nebo jako hvězdy kolem hlavy Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého. Sraz v 17.00 u Krannerovy kašny (pomník Františka I.) na Smetanově nábřeží, průvodce M. Kadlčíková.
30. 11. sobota
Náměstí a náměstíčka Praha 6: část první * Vývoj a historie náměstí a náměstíček městské části Prahy 6. O jejich vzniku, vývoji architektury i osobnostmi spojené s touto městskou částí. Sraz v 10.00, Bachmačské nám. (před restaurací Dejvické nádraží), průvodce K. Navrátilová.
Staroměstskou radnicí křížem krážem * Večerní prohlídka s podrobným výkladem otevře takřka veškeré prostory někdejší pražské radnice – reprezentační síně i nepřístupné obřadní místnosti, starobylou šatlavu i středověké sklepy. Sraz v 19.00 v pokladní hale Staroměstské radnice, průvodce A. Baloun.
Ve stopách křižovníků s červenou hvězdou * Vycházka do míst raného působení jediného mužského řádu, který byl založen ženou – princeznou a zemskou patronkou Anežskou Českou. Kde byl původní křižovnický špitál a o tradici pomoci nemocným, které v trochu pozměněné podobě žije v okolí dodnes. Sraz ve 14.00 v parku u kostela sv. Petra na Poříčí, průvodce R. Kouřilová, M. Švec Sybolová.