Emauzský klášter na Novém Městě, vycházka 1. 2. (zdroj: Wikipedia.org)
Prague City Tourism
Žatecká 110/2, Praha 1
tel.: 221 714 161, 221 714 861, 221 714 714
vlastiveda@prague.eu; www.prazskevychazky.cz
Vstupenky na vycházky označené hvězdičkou* jsou pouze v předprodeji na: eshop.prague.eu v sekci Vlastivědné vycházky a mají omezený počet účastníků.
Začátky on-line přednášek v 17.30, není-li uvedeno jinak
ÚNOR
1. 2. sobota
Emauzské opatství * Prohlídka místa založeného Karlem IV. jako centrum slovanské liturgie a kultury. Závěr prohlídky v běžně nepřístupném kostele sv. Kosmy a Damiána. Sraz v 10.00 před pokladnou objektu v ulici Na Slovanech, průvodce M. Hátleová.
Bílkova vila * Dům i ateliér, jehož sloupy připomínají snopy obilí a interiér starověkého egyptského chrámu v Luxoru, vznikl podle vlastního návrhu Františka Bílka, českého sochaře, grafika a architekta. Sraz v 10.00 před vstupem do vily Mickiewiczova 1, průvodce J. Škochová
Akce pro děti: Za apoštoly na Staroměstskou radnici * Prohlídka apoštolů zblízka s vyprávěním o zasedání městské rady za časů pana krále. Návštěva starodávné síně a hlubokého podzemí radnice. V závěru prohlídky čeká malé účastníky drobná odměna a výstup na radniční věž. Sraz ve 13.00 v pokladní hale Staroměstské radnice, průvodce D. Taimrová.
Klášter minoritů na Starém Městě * Seznámení s architekturou kláštera a jeho uměleckými díly. Sraz ve 14.00 před vstupem do kostela sv. Jakuba Většího v Malé Štupartské, Staré Město, průvodce D. Kratochvílová.
2. 2. neděle
Akce pro děti: Do Klementina za tajemstvím knih a hvězd * Prohlídka Klementina, jehož historie nabídne příběhy plné dobrodružství. Interaktivní výprava do světa tajných knihoven, záhadných hvězdáren a dávných vědeckých objevů. Sraz v 10.30 u sochy Karla IV. na Křižovnickém nám., průvodce B. Škaroupková.
Baba: Výstavní kolonie vzorového bydlení Svazu československého díla * Kouzlo funkcionalistické architektury na vycházce osadou Baba, kde moderní design, nadčasová elegance a výhledy na město vytvářejí nezapomenutelný zážitek. Domy z 30. let 20. století, které navrhli přední čeští architekti, jako např. Pavel Janák nebo Josef Gočár. Sraz ve 14.00 na zastávce autobusu č. 131 U Matěje, průvodce S. Micková.
Čas ve stínu Prahy, druhá část * Pokračování vycházky Čas ve stínu Prahy po stopách slunečních hodin na Malé Straně. O nejstarších pražských slunečních hodinách na komíně slavného renesančního paláce. Sraz ve 14.00 před stanicí metra Malostranská v blízkosti pítka, průvodce M. Kadlčíková.
3. 2. pondělí
Interiéry Rudolfina * Prohlídka jedné z nejvýznamnějších architektonických památek Prahy. Proč je Rudolfinum současně koncertním sálem i galerií, kdy a proč se proměnilo v poslaneckou sněmovnu a kdo tu byl zvolen československým prezidentem. Sraz v 17.00 u hlavního vchodu do Rudolfina z Palachova náměstí.
Zažij Prahu: Prohlídka Kongresového centra Praha Prohlídka interiérů komplexu z osmdesátých let. Velkolepé interiéry a přepychové salónky této neofunkcionalistické budovy, ukrývající řadu kvalitních uměleckých děl. Sraz v 17.00 Kongresové centrum Praha, vchod č. 5, průvodce M. Pudil.
4. 2. úterý
Svatomikulášská městská zvonice *. Skryté příběhy a fascinující minulost této stavby, která je neodmyslitelnou součástí pražského panoramatu. Jaké funkce plnila v 18. a 19. století i jakou neslavnou roli hrála v dobách komunismu. Sraz v 16.00 před vstupem do objektu, průvodce K. Kučera.
Goethe-Institut * Prohlídka monumentálního foyer, někdejší kanceláře velvyslance, slavnostního sálu nebo do sauny, která se v těchto prostorách dochovala ze 70. let. Sraz v 17.00 před budovou Goethe-Institutu, Masarykovo nábř. 32, Praha 1.
5. 2. středa
Za jezuity do Klementina * Příběh jezuitského řádu, který zde založil centrum vzdělanosti a vědy. Prohlídka Astronomické věže s Meridiánovou síní, v níž se pomocí unikátních přístrojů měřil čas a studovaly pohyby nebeských těles, vč. Barokní knihovny, kde jezuité shromáždili tisíce vzácných knih. Sraz v 18.00 u pomníku Karla IV. na Křižovnickém nám., průvodce J. Nováková.
6. 2. čtvrtek
Zažij Prahu: Co je a není brutalismus: fotografická prezentace pražské poválečné architektury * Návštěva nově zrekonstruovaných prostor rondokubistické budovy bývalé trafostanice 400 ASA Gallery na Smíchově. Příběhy budov, které ovlivnily celé generace až po současnost. K dispozici bude spousta dokumentárních fotografií. Sraz v 17.00 400 ASA Gallery, Kováků 32, průvodce M. Pudil.
Zažij prahu: Áčko očima paleontologa * Obklady na lince metra A nejsou jedinou raritou, kterou je zde možno obdivovat. Sraz v 18.00 před turistickým informačním centrem Na Můstku Rytířská 12, průvodce Š. Rak.
Národní památník na Vítkově, interiér, vycházka 8. 2. (zdroj: Mapy.cz, foto Pavel Kacl)
8. 2. sobota
Strahovský klášter * Prohlídka kláštera včetně Strahovské knihovny, jedné z nejstarších a nejvýznamnějších knihoven v České republice i barokních sálů - Teologického a Filozofického. Sraz v 10.00 na Strahovském nádvoří před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, průvodce J. Nováková.
Svobodní zednáři: Obdivovaní i zavrhovaní * Výprava ve stopách zednářů, za tajemstvím této pražské historie. Místa spojená se zednářskými lóžemi, zednářské symboly, které zůstaly dodnes zachovány na Starém Městě. Sraz ve 14.00 před Staroměstskou radnicí, průvodce K. Navrátilová.
Procházka na Vítkov s návštěvou Národního památníku * Na vrch vystoupáte malebnou stezkou s výhledy na Prahu. Poté se ponoříte do příběhu bitvy z roku 1420. Objevíte i méně známé kapitoly historie Národního památníku včetně jeho role během komunistické éry. Sraz ve 14.00 na Tachovském náměstí u obecní váhy, průvodce M. Hátleová.
9. 2. neděle
Praha Karla IV.: Když čas patřil králi * Vycházka Starým Městem do doby, kdy Praha vzkvétala pod vládou „Otce vlasti“. Od Karlova mostu, přes romantická zákoutí i místa, kde Karel IV. zanechal nesmazatelné stopy. Příběhy o životě ve středověké Praze, o Karlových ambicích i o proměně města v kulturní a duchovní centrum Evropy. Sraz v 10.00 u sochy Karla IV. na Křižovnickém nám., průvodce J. Kimlová.
Příběh vyšehradského opevnění * Vycházka Vyšehradem, kdysi nedobytnou pevností opředenou legendami. Projdete se po monumentálních hradbách, které chránily Prahu před nepřáteli. Poté sestoupíte do tajemných kasemat, podzemních chodeb a sálu Gorlice, ukrývající originály soch z Karlova mostu. Sraz ve 14.00 před Táborskou branou vně hradeb, průvodce J. Kimlová.
Za Karlem IV. do kostela sv. Apolináře V rámci cyklu „Magický kříž nad Prahou“ se dozvíte, proč nechal Karel IV. přenést kolegium ze Sadské sem, a jakou roli hrál kostel v královských plánech Nového Města. Sraz ve 14.00 před kostelem sv. Apolináře v Apolinářské ulici, průvodce J. Nováková.
10. 2. pondělí
On-line přednáška: František Ringhoffer: Vizionář, který spojil koleje Evropy O životě průkopníka českého průmyslu, mecenáše a starosty Smíchova, jehož práce a hodnoty rezonují i v 21. století. Jak z malé strojírny na Smíchově vybudoval impérium, jehož vagóny dobývaly Evropu, ale také jak proměnil Smíchov v dynamickou moderní čtvrť. Začátek v 18.00, průvodce R. Kouřilová.
Zažij prahu: Céčko aneb kde to všechno začalo * Proč stanice vypadají zrovna tak, jak vypadají, a jak se měnil přístup k architektuře metra v čase. Obdivovat budete obkladové materiály i nevšední technická provedení stanic Vltavská, Muzeum, Vyšehrad a Háje. Sraz ve 20.00 ve vestibulu stanice metra Nádraží Holešovice, ulice Plynární, průvodce M. Pudil.
11. 2. úterý
Clam-Gallasovův palác * Vycházka začíná na Mariánském náměstí a pokračuje do Clam-Gallasova paláce. Objevíte dílo Johanna Bernharda Fischera von Erlach; sochy Matyáše Bernarda Brauna, které zdobí fasádu paláce. Sraz v 16.00 před budovou Magistrátu hl. m. Prahy, Mariánské nám. 2, průvodce P. Lešovská.
Tajemství pražské dlažby * Dlažba v Praze je nejen kulturním dědictvím, ale i velmi živým fenoménem. Je v ní spousta hravosti, řemesla a péče těch, kdo se o naše ulice dříve starali. Sraz v 16.00 před kostelem svatého Haštala na Haštalském nám., průvodce K. Drápalová.
Dům u Červené lišky, Staroměstské náměstí, vycházka 12. 2. (zdroj: Wikipedia.org.)
12. 2. středa
Průchody a pasáže: třetí část * Procházka nejstarší pražskou pasáží – Rathovou, dnes známou jako Pánská. Dále do Verniérovské zahrady, klidného zákoutí přímo v srdci města a pasáží České národní banky, která vás okouzlí architekturou. Na Starém Městě průchodem domu V Templu do Celetné ulice. Sraz v 16.00 před vchodem do Pánské pasáže, Ovocný trh 12, průvodce P. Lešovská.
Zažij Prahu: Návštěva Domu u Červené lišky, který stráží apoštolové * Vydejte se na expedici v čase a objevte kouzlo domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí, na který se přes 600 let hodinu co hodinu dívá 12 apoštolů. Nahlédnete do interiéru barokní obytné budovy a pomocí velkoplošných projekcí a hravých interaktivních prvků uvidíte město z jiné perspektivy. Sraz v 16.00 před vchodem do domu U Červené lišky 480, průvodce J. Nováková.
Zažij Prahu: Béčko očima paleontologa * Za zkamenělinami na nejdelší lince pražského metra. Do míst, kde je možno v obkladech a dlažbě nalézt skutečné poklady. Sraz v 18.00 před pokladnami ČD na vlakovém nádraží Praha-Smíchov, průvodce Š. Rak.
13. 2. čtvrtek
Tajemství Juditiny věže * Vycházka do běžně nepřístupných prostor Juditiny věže, jedné z nejstarších památek naší metropole. Prohlídka unikátního reliéfu, který připomíná slavnou éru Juditina mostu – předchůdce mostu Karlova. Sraz v 17.30 před knihkupectvím Juditina věž, Mostecká 1, průvodce J. Škochová.
14. 2. pátek.
Domovní znamení Malé Strany * Legendy o světcích, stopy umělců a osudy výjimečných osobností. O tajemství domu, kde pobýval sv. Jan Nepomucký a se kterým slavným malířem je spojen dům U Červeného lva. Sraz ve 14.00 u sochy TGM na Hradčanském nám., průvodce J. Nováková.
15. 2. sobota
Náměstí a náměstíčka Prahy 4 * Začátek vycházky na náměstí, kde se historie prolíná s moderní architekturou, dále na náměstí Hrdinů, které svým názvem i atmosférou připomíná významné kapitoly naší historie. A přes náměstí pojmenované po generálovi, jenž vedl Pražské povstání na konci druhé světové války, až na náměstí Bratří Synků. Sraz v 10.00 u východu z metra Vyšehrad před restaurací Yam Yam, východ směr KCP, průvodce K. Navrátilová.
Rudolfinum * Prohlídka jedné z nejvýznamnějších architektonických památek Prahy. Proč je Rudolfinum současně koncertním sálem i galerií, kdy a proč se proměnilo v poslaneckou sněmovnu a kdo tu byl zvolen československým prezidentem. Sraz ve 13.00 u hlavního vchodu do Rudolfina z Palachova náměstí.
Tajemná zahrada: Ateliér Josefa Sudka na Malé Straně * Návštěva ateliéru Josefa Sudka obklopeného magickou zahradou v malebné části Malé Strany. Jaký handicap tohoto evropsky významného fotografa po celý tvůrčí život provázel a které jeho ikonické dílo právě v těchto místech vzniklo. Sraz ve 14.00, Ateliér Josefa Sudka, Újezd 30, sraz u vstupu do budovy, průvodce J. Nováková.
Husův sbor na Vinohradech, vycházka 16. 2. (zdroj: Mapy.cz, foto Ondřej Kučera)
16. 2. neděle
Pinkasova synagoga a Starý židovský hřbitov * Prohlídka Pinkasovy synagogy a mystického světa Starého židovského hřbitova, kde mezi tisíci náhrobky ožívají staleté příběhy. Sraz v 10.00 před Informačním a rezervačním centrem ŽMP, Maiselova 15, průvodce L. Zaltsman.
Kříž a kalich na Královských Vinohradech * Vycházka za historií a architektonickými poklady Prahy 2. Začátek u ikonického kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, dále do nedalekého Husova sboru, funkcionalistické stavby s dominantním zlatým kalichem. Sraz ve 14.00 před budovou Husova sboru, Dykova 1, průvodce S. Micková.
17. 2. pondělí
Zažij Prahu: Komentovaná prohlídka domu Radost * Dům Radost na Žižkově, přezdívaný první pražský mrakodrap, zanechal v dějinách architektury jedinečnou stopu. Jakým způsobem se zde promítl silný vliv funkcionalismu a čím tato budova překročila hranice své doby. Sraz ve 14.00 u pomníku W. Churchilla na náměstí Winstona Churchilla, průvodce J. Bureš.
On-line přednáška: Prahou Rudolfa II. Přednáška vás zavede do časů jednoho z nejzajímavějších panovníků naší historie. Rudolfovo rozhodnutí přesunout sídlo říše z Vídně do Prahy proměnilo naše hlavní město v živoucí srdce renesance a baroka, kam Rudolf II. zlákal nejvýznamnější umělce, architekty a vědce své doby. Začátek v 18.00, průvodce K. Navrátilová.
18. 2. úterý
Zažij Prahu: Céčko očima paleontologa * Je to již více než 50 let, co se rozjely první vlakové soupravy metra s cestujícími. Poznáte krásy mramorů, žul i nádherných vápenců a i řadu zajímavostí o jejich původu a stáří. Pražské metro přepraví denně zhruba 1,6 miliónu lidí. Kolik z nich si ale všimne zkamenělých příběhů v samotných obkladech? Sraz v 18.00 před Vertikální plastikou času u vstupu do vestibulu stanice metra Florenc, průvodce Š. Rak.
19. 2. středa
Zažij Prahu: Stanice 6 žije: Stromovkou na návštěvu Stanice 6 Procházka zimní Stromovkou, jejímž cílem bude Stanice 6. O historii někdejší nádražní budovy, sahající až do roku 1854. Sraz ve 14.00 Na Slamníku, Wolkerova 12, průvodce M. Kadlčíková.
22. 2 sobota
Goethe-Institut * Jak byla budova využívána v minulosti a co zde můžete najít dnes. Prohlídka monumentálního foyer, někdejší kanceláře velvyslance, slavnostního sálu nebo do sauny, která se v těchto prostorách dochovala ze 70. let. Sraz v 11.00 před budovou Goethe-Institutu, Masarykovo nábř. 32, průvodce M. Karlík.
Staroměstská radnice dětem: Za tajemstvím pražského orloje * V rámci prohlídky si představíme první radniční dům, kapli Panny Marie i samotný orloj. Nahlédneme pod pokličky středověkých učenců, povíme si něco o české historii a strávíme čas ve společnosti dvanácti apoštolů. Sraz ve 14.00 v pokladní hale Staroměstské radnice, průvodce K. Mandziuková.
Zažij Prahu: Prohlídka Kongresového centra Praha Prohlídka interiérů komplexu z osmdesátých let. Velkolepé interiéry a přepychové salónky této neofunkcionalistické budovy, ukrývají řadu kvalitních uměleckých děl. Odhalíte novou krásu starého uměleckého řemesla – nedávno restaurovaných tapisérií z tuzemských tkalcovských dílen. Sraz v 14.00 Kongresové centrum Praha, vchod č. 5, průvodce M. Pudil.
Staroměstskou radnicí křížem krážem * Večerní prohlídka s výkladem otevře takřka veškeré prostory někdejší pražské radnice – reprezentační síně i běžně nepřístupné obřadní místnosti ve všech patrech s nevšedními výhledy z různých částí budovy. Sraz v 19.00 v pokladní hale Staroměstské radnice, průvodce A. Baloun.
23. 2. neděle
Expedice do Asie na okraji Prahy ve znamení Hada * Prohlídka vietnamské tržnice SAPA plné exotických potravin. Seznámení s vietnamskými tradicemi, kulturou a životem. Sraz v 10.00 na autobusové zastávce Sídliště Písnice směr Kačerov, průvodce M. Kovář
Nejen za měřením času do pražského Klementina * Návštěva Klementina – bývalé jezuitské koleje, která je po Pražském hradě, druhým největším stavebním komplexem v Praze a už po staletí pulsuje vzdělaností a kulturou. Prohlídka Astronomické věže s Meridiánovou síní a s historickými přístroji, které kdysi měřily čas i pohyby nebeských těles. Sraz ve 14.00 na Mariánském nám. 5, před vstupem do Klementina, průvodce M. Kovář.
Divadlo Spirála na Výstavišti, vycházka 24. 2. (zdroj: Mapy.cz, foto Jan Klimeš)
24. 2. pondělí
Zažij Prahu: Nová Spirála a její vzkříšení * Kulturní prostor, který v uplynulých letech prošel náročnou rekonstrukcí. K čemu prostor sloužil původně a jaký byl jeho osud? Sraz v 17.00, Holešovická tržnice u hlavního vstupu do Nové Spirály, průvodce J. Bureš.
On-line přednáška: Masopusty a svátek pohřbívání Bakcha Přednáška odhalí historii, tradice a symboliku masopustu – svátku, kdy se svět obrací vzhůru nohama. Průvod maškar byl vrcholem masopustu, kdy téměř vše bylo dovoleno. Začátek v 18.00, průvodce M. Šustová.
Zažij Prahu: Áčko – elegantní a tajemná galerie umění * Za netradičním zážitkem do pražského metra, za tajemnou atmosférou, která je typická pro druhý zprovozněný úsek linky A ze stanice Náměstí Míru po Želivského. Sraz ve 20.00 ve vestibulu stanice metra Nádraží Holešovice, ulice Plynární, průvodce M. Pudil.
Vodárenská věž na Letné, vycházka 25. 2., (zdroj: Mapy.cz, foto Jarda Nedoma)
25. 2. úterý
Zažij Prahu: Ukrytý periskop ve vodárenské věži Letná Návštěva citlivě zrekonstruovaného interiéru vodárenské věže Letná. Kde narazíte i na Foucaultovo kyvadlo. Prohlédnete si výstavu komiksů „Řekni to bublinou“ a na závěr na návštěvníky čeká malé překvapení. Sraz ve 14.00 u vchodu do věže, průvodce M. Kadlčíková.
27. 2. čtvrtek
Procházka za humorem a kouzlem Jana Wericha * Cesta začíná prohlídkou Werichovy vily na Kampě, kde nahlédnete do života tohoto výjimečného muže, poznáte zákoutí jeho domova a uslyšíte příběhy, které se v těchto zdech ukrývají. Sraz v 16.00 před Werichovou vilou, U Sovových mlýnů 7, průvodce M. Kovář.