K procházkám v každém ročním období lákající Stromovka získala nedávno další přitažlivý bod. Je jím po mnoha letech zrekonstruovaná budova zahradní restaurace Šlechtovka, která se dlouhé roky ukrývala za plachtami. Nyní už vítá návštěvníky v plné kráse alespoň zvenku, a nahlédnout dává i do svého nitra, ačkoli na provoz slíbené restaurace a kavárny si ještě chvíli počkáme. V části budovy, která je již nyní přístupná, je od nedávna dočasně umístěna jedinečná kolekce míšeňského porcelánu ze soukromých sbírek.
Sbírka vzácného porcelánu, pocházejícího z nejstarší evropské porcelánky v německé Míšni, založené roku 1710, je pro veřejnost vystavována poprvé. Doposud se z ní těšila pouze rodina, která v několika generacích míšeňský porcelán obdivovala a postupně shromažďovala. Kolekce dnes čítá téměř 2 000 jednotlivých kusů a s postupujícím časem nabývá na své historické hodnotě. Některé kusy jsou až 250 let staré.
Ve zrekonstruovaném sále Šlechtovky s bohatou freskovou výzdobou, jehož prostředí umocňuje celkový dojem, je k vidění téměř polovina celé kolekce v estetickém aranžmá. Luxusní jídelní porcelán v celých soupravách či jednotlivě, vázy, samostatné porcelánové sošky nebo celé žánrové skupinky, také však v 18. i 19. století oblíbené hodiny zasazené do promyšlených porcelánových dekorativních aranžmá. Křehká a jemná krása udivuje precizností provedení, propracovanými detaily i zářivými barvami.
Míšeň, město nedaleko hranic s Českou republikou, výroba porcelánu rychle proslavila. Unikátní technologii tu vyvinuli společně Ehrenfried Walther von Tschirnhaus a alchymista Johann Friedrich Böttger pro tehdejšího saského kurfiřta Augusta Silného. Po několikaletém úsilí a testování složitých receptur po Tschirnhausově smrti v roce 1708 pokračuje ve výrobě Böttger. Podnik vzniká už v roce 1710 a manufaktura v Míšni se brzy dostává mezi nejvýznamnější svého druhu v Evropě. Ručně malovaný porcelán, k jehož výpalu je nutné dosáhnout teplotu až 1400 stupňů Celsia, se zde vyrábí dodnes. Míšeňský porcelán lze rozpoznat a také datovat podle značky dvou zkřížených mečů, jejichž podoba se v průběhu historie manufaktury měnila.
V době, kdy se velká část našich životů odehrává v on-line prostoru a vše kolem se digitalizuje, přináší každý návrat k práci a umění lidských rukou radost. Můžeme zde obdivovat skutečnou, nikoli digitální krásu a um, která dnes působí na všechny generace.
Výstava míšeňského porcelánu je otevřena v budově Šlechtovy restaurace ve Stromovce do jarních měsíců denně od 10.00 do 18.00 hodin. O jejím definitivním umístění v Praze se jedná.
Maf