Ples v hotelu Savoy, © Zdeněk Sokol
Projekt Národního divadla „Musica non grata“, jenž se od roku 2020 systematicky věnuje tvorbě skladatelů pronásledovaných nacistickým režimem, se blíží do svého finále. Za čtyři roky odvyprávěl mnoho dramatických životních příběhů českých a německých židovských skladatelů a nabídl vzácnou kolekci operních děl, která ve 20. a 30. letech minulého století formovala evropskou hudbu.
Ve dnech 5. až 7. dubna otevře divákům svou náruč naposledy. Zvídavý operní fanoušek tak bude mít poslední příležitost vidět například nejslavnější operetu třicátých let 20. století Ples v hotelu Savoy Paula Abrahama nebo půvabné hudební drama na pomezí komedie a alegorické pohádky Šaty dělají člověka Alexandra Zemlinského. V sobotu 6. dubna zazní v koncertním provedení dvě mimořádně krásné operní jednoaktovky – Svatá Zuzana Paula Hindemitha a Florentinská tragédie Alexandra Zemlinského. Pokud máte zájem zhlédnout všechny tituly v nabídce, můžete využít programový balíček s 20 procentní slevou.
Ples v hotelu Savoy, © Zdeněk Sokol
5/4 Ples v hotelu Savoy
Revuálně laděná opereta Ples v hotelu Savoy se řadí mezi nejpopulárnější díla maďarského skladatele Paula Abrahama, krále jazzové operety 30. let 20. století. „Crazy“ příběh plný hudebních šlágrů, vtipných konspirací a milostných zápletek je pelmelem jazzu, maďarského čardáše, tanga, klezmeru, klasické vídeňské operety a tanečních kreací. Orchestr rozšířený o jazzovou sekci, ve které hrají bendža, mandolíny, či dokonce havajské kytary, řídí Jan Kučera. Lesk dodávají představení také kostýmy ve stylu haute-couture z dílny řecko-francouzského návrháře George Vafiase. V hlavních rolích uvidíte na scéně Státní opery Vandu Šípovou, Jiřího Hájka, Lindu Caridad Fernandez Saez nebo populárního Vladimíra Kratinu.
6/4 Svatá Zuzana a Florentinská tragédie
„Oba příběhy mají co dělat s narušenými milostnými vztahy a s určitou erotickou situací, která je ale v každé z těchto oper naprosto odlišná,“ říká dirigent pražského koncertu Karsten Januschke. „V Hindemithovi na vás dýchne ponurá atmosféra kostela, v hudbě dokonce slyšíte plápolající svíce! Zemlinsky zase přináší obraz Florencie 16. století: dusno, vlhko a teplo, které cítíte už z předehry,“ dodává. Premiéra Svaté Zuzany o jeptišce, jež podlehne erotickým svodům a zatouží po sexuálním spojení s Kristem, způsobila v roce 1922 kolosální skandál. Stejně tak Florentinská tragédie podle předlohy nedokončené divadelní hry Oscara Wilda nabízí úžasné milostné komorní drama s nevídanou škálou dramatických poloh, napětím na hranici hororu a velmi překvapivým rozuzlením. Inspirací se měl Zemlinskému stát milostný trojúhelník Gustav Mahler, Alma Mahler a Walter Gropius. Pozdně-romantická hudební freska, o které se již v roce 1917 kritici vyjadřovali jako o „zářivém obrazu tónů, na který hudební svět čekal od uvedení Straussovy Salome“, patří bezesporu k nejpozoruhodnějším operním dílům první poloviny 20. století.
Šaty dělají člověka, © Serghei Gherciu
7/4 Šaty dělají člověka
Posledním titulem závěrečného víkendu MNG, který zároveň zazní ve své derniéře, bude komická opera Šaty dělají člověka Alexandra Zemlinského v režii světoznámé nizozemské režisérky Jetske Mijnssen. Co všechno se může stát, když se na náměstí provinčního a snad i trochu nudného městečka Goldachu zčistajasna objeví tajemný, elegantní kočár s romanticky vyhlížejícím cizincem? V hlavních rolích této nádherné romantické opery se slavnou doutníkovou scénou excelují sólista Semperovy opery v Drážďanech, americký tenorista Joseph Dennis, a držitelka Ceny Thálie 2022, sopranistka Jana Sibera.
Šaty dělají člověka, © Serghei Gherciu
Více informací a prodej vstupenek na musicanongrata.cz/vikend