Galerie se nachází nedaleko Letenských sadů a Královské obory Stromovka. Pořádají se zde autorské a tematické sběratelské výstavy. Od jara do podzimu se výstavní prostory galerie rozšiřují také do zahrady ve vnitrobloku, kde probíhají různé kulturní akce.
MUZEUM KÁVY ALCHYMISTA
Expozice pražského Muzea kávy je poklonou tradici kávové kultury od jejích počátků přes cestu staletími kolem světa. Muzeum kávy, cukrárna a kavárna Alchymista tvoří společně s Galerií Scarabeus unikátní celek. Milovníci kávy si v muzeu přijdou na své!
V muzeu na pražské Letné věnovanému kávě a kávovinovým nápojům se dozvíte, z čeho všeho se nápoj podobný kávě vařil a taky něco o přístrojích, které předcházely moderním kávovarům. Ve sbírce muzea jsou kuriózní, už dávno zapomenuté exponáty jako strojky pro přípravu, pražení, mletí a servírování kávy. V pražském Muzeu kávy se podává čerstvě pražená káva značky Ebel Coffee.
Historie kávy sahá do roku 525 n.l. Legendy, které se uchovaly vypráví, jakým způsobem se káva dostala do světa a zaujala své čestné místo v našem životě. Každý všední den, všechny sváteční události jsou bez kávy nemyslitelné. Káva je nejznámější a nejrozšířenější nápoj světa, který s oblibou konzumuje 90 procent světové dospělé populace. Pití kávy je potřebou a rituálem zároveň.
GALERIE SCARABEUS
Expozice galerie Scarabeus představuje především prvorepubliková rodinná loutková divadla. Návštěvníci uvidí proscénia, opony, kulisy, marionety odlišných velikostí navržených několika výtvarníky, ale také nábytek a interiérové doplňky scény. Výstavu doplňují loutkové divadelní hry a další dokumenty. Rodinná loutková divadla byla situovaná do měšťanských salonů a navázala na tradici šlechtických loutkových divadel. Mnohá vznikala v umělecky orientovaných rodinách s vlasteneckým a literárním cítěním. Do historie rodinných loutkových divadel se tak nesmazatelně zapsali Josef a Amálie Mánesovi, Václav Levý, Mikoláš Aleš, Artuš Scheiner, Karel Štapfr, Adolf Kašpar, František Kysela a mnozí další. Návrhy loutek vytvářeli sochaři, řezbáři i malíři, například Bohuslav Sucharda, Jan Král, Karel Svolinský, Karel Štapfer. V současné době počítačů, televizí a mobilů by se rodinné loutkové divadlo mohlo stát prostředkem kreativní mezigenerační hry, která umožní nejen rozvoj fantazie a výtvarného cítění, ale také slovní zásoby dětí. Výstava je uspořádaná na počest zařazení Loutkářství na Slovensku a Česku do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
ZAHRADA GALERIE SCARABEUS
Zahradu založila na původně asfaltové silnici obklopené náletovou zelení výtvarnice a galeristka Kateřina Ebelová. Během dvaceti let se nehostinný prostor stal přírodní zahradou ve které je instalována Naučná stezka - příroda a umění na počest ornitologa a hrdiny Veleslava Wahla s panely věnované zdejší floře a fauně. Pražskému ptactvu je věnováno několik panelů s ilustracemi Jana Hoška. Zahrada je využívaná také pro kulturní akce, návštěvníci uvidí keramické sochy Igora Hlavinky a díla dalších autorů. Žijí zde také kachničky mandarínské a karolínské i hrdličky chechtavé, proto prosíme vstup bez psů a nerušení hnízdících kachen.
GALERIE SCARABEUS
Praha 7 – Letná, Jana Zajíce 7
Tel.: 603 552 758
scarabeus.galerie@gmail.com
www.galeriescarabeus.cz