Lokomotiva Kladno I. 103 vyrobená v roce 1855 (zdroj: ntm.cz)
Národní technické muzeum v Praze se chystá připomenout hned několik významných železničních výročí – a to všemi možnými způsoby, především však přímo na kolejích. Veřejnost se bude nejen moci svézt „muzejním vlakem“, kterým od nedávna NTM disponuje, poprvé vstoupit do areálu budoucího Muzea železnice na Masarykově nádraží nebo také navštívit stěžejní výstavu letošního roku Co stvořilo železnici, co stvořila železnice. Těmito všemi programy se bude v příštích měsících postupně naplňovat projekt Rok evropské železnice 2025.
Dvě stě let na kolejích
Je to právě dvě století, kdy byla v Anglii otevřena mezi městy Stockton a Darlington první veřejná železniční trať s parním provozem na světě. V tom samém roce 1825 byl však také proveden slavnostní výkop na stavbě koněspřežné železnice na trase z Českých Budějovic do Lince. To byla zase první veřejná železnice u nás a zároveň na samotném evropském kontinentě. Druhá hned za ní následovala Lánská koněspřežka, dnes součást Buštěhradské dráhy. A už jen dvacet let pak trvalo, než na první nádraží v Praze (dnešní Masarykovo) přisupěl první parní vlak. Stalo se tak v roce 1845, kdy byla dokončena trať Olomouc–Praha v délce 250 km. Od té doby tedy uplynulo 180 let. Z původně obávaného nebezpečného „kouřícího oře“, jak se prvním pozorovatelům parních lokomotiv tyto ohromné, těžké stroje jevily, se rychle stal oblíbený pomocník. Cestování po železnici začalo nahrazovat nepohodlnou a pomalou jízdu dostavníkem. Železnice přebírala také úlohu nákladního dopravce a české země byly v rozšiřování železničního spojení v Evropě na špičce. Národní technické muzeum má tedy k letošním výročím příležitost předvést řadu jedinečných exponátů s rozvojem železnice spojených, které má ve svých sbírkách, mnohé dokonce v provozu.
Parní lokomotiva 464.102 „Ušatá“ z roku 1940 (zdroj: ntm.cz)
Parní zahájení turistické sezony
NTM získalo, opravilo a v roce 2023 znovu zprovoznilo parní lokomotivu typu 464.102 zvanou Ušatá. Krásný stroj z roku 1940 je unikátním dokladem meziválečné československé konstrukční školy parních lokomotiv. Není určen pouze k statickému vystavení v muzejní expozici, ale bude využíván k nostalgickým jízdám tzv. muzejního vlaku, jehož jízdy doprovodí letošní oslavy Roku evropské železnice. Vlaková souprava zahrnuje typická i unikátní vozidla vyrobená v 70.–80. letech včetně lehátkového vozu s bufetovým oddílem či rychlíkového vozu z roku 1973. Magnetem bude určitě nově opravený salonní vůz československých prezidentů z roku 1968 přezdívaný Svoboda, k prohlédnutí bude v cílových stanicích jízd.
První parní jízda muzejního vlaku v čele s „Ušatou“ vyjede už v sobotu 5. 4. z Ústí nad Labem do Žatce a zpět. Ve spolupráci s městem Žatec a Ústeckým krajem jsou k této jízdě připraveny i další programy včetně možnosti prohlídky žatecké synagogy, druhé největší židovské stavby v Česku, otevřené po rekonstrukci v roce 2024. Druhá nostalgická jízda je připravena na další sobotu 12. 4. Cesta povede z Prahy přes Plzeň do Plas. Tím bude slavnostně zahájena 10. sezona Centra stavitelského dědictví, které v Plasích Národní technické muzeum otevřelo v roce 2015. Cestující tentokrát poveze slavná první skříňová motorová lokomotiva „Bardotka“ (kvůli své výrazné „hrudi“), model T 478.1010. Tento typ v 70. letech postupně nahrazoval parní lokomotivy. V Plzni vlak přepřáhne a do Plas pojede s neméně slavnou, a hlavně elegantní parní lokomotivou zvanou „Šlechtična“, model 475.111 z roku 1947. Třetí jízda, opět s lokomotivou Ušatá, čeká muzejní vlak v sobotu 17. 5., kdy cestující doveze na „Audienci u císaře Karla I.“ z Prahy do Brandýsa nad Labem. Zde je opět možnost navštívit velkolepě připravovanou akci v areálu Brandýského zámku a okolí, kde tento Habsburg, poslední král český, s rodinou často pobýval. Tradiční železniční program pak čeká na návštěvníky také v Muzeu českých drah v Lužné u Rakovníka, kam pojede muzejní vlak v neděli 18. května. Při muzejních jízdách bude parní lokomotivu řídit i „muzejní“ strojvůdce, kterého NTM získalo v jednom ze svých zaměstnanců. Těch, kdo umí nejen parní lokomotivu řídit, ale ovládají také všechny další potřebné úkony spojené i s přípravou lokomotivy ještě před jejím vyjetím z výtopny, je už u nás pomálu. Ještě horší to bude zřejmě s nástupci z mladších generací, kteří již parní vlaky vůbec v běžném provozu nezažili. Proto platí doporučení užít si tuto podívanou nebo se rovnou svézt, dokud to je možné.
Replika koněspřežního vozu „HANNIBAL“ ze sbírky NTM byla zhotovena v roce 1969 (zdroj: ntm.cz)
Do muzea na Masaryčku, do Bujanova na Hannibala
V rámci festivalu Open House bude poprvé 17. a 18. 5. zpřístupněn areál budoucího Muzea železnice a elektrotechniky, další složky NTM, která postupně vzniká v části areálu Masarykova nádraží. I toto místo, bývalá železniční výtopna, dílny a budova pro cestující, může letos slavit. A to 180 let od svého vzniku, kdy zde v roce 1845 na prvním pražském nádraží začalo sloužit veřejnosti. Připravovaná konverze areálu vrátí či už vrátila budovám původní vzhled. Mezi severní a jižní budovou vznikne zastřešené centrální kolejiště se třemi kolejemi o délce 150 metrů, které umožní vystavení nejrozměrnějších exponátů muzea – kolejových vozidel. Část projektu je již hotová, otevření muzea je předběžně plánováno na rok 2028, ale podívat se na místo můžete už nyní.
O prázdninách 26. 7. se pak NTM zapojí do oslav 200 let zahájení stavby zmíněné koněspřežné železnice. Můžete se na ně vydat do jihočeského Bujanova, kde bude mj. vystavena nově zrestaurovaná replika kočárového vozu Hannibal, kterým se po trase Linec – České Budějovice přepravovali první cestující po této „železné silnici“.
Salon Svoboda z roku 1968 (zdroj: ntm.cz)
Co stvořilo železnici?
A co stvořila železnice? Tento název dostala výstava, kterou Národní technické muzeum připravuje na podzim. Stěžejní projekt letošního roku dostane maximální možný prostor v jeho hlavní budově a představí originálním způsobem klíčové fenomény železniční dopravy. To vše v historickém, technickém i kulturním kontextu. Výstava pro všechny generace bude lákat i na doprovodné programy, zahájena bude 3. října 2025.
Info na: www.ntm.cz
Martina Fialková