duben 2025

Za odložené věci vám neručíme, nebo ano?

S tímto nápisem se už jistě setkal každý z nás – ať už na koupališti, ve fitness centru, restauraci, divadle nebo čekárně, případně na jiném místě, kde dobrovolně nebo nedobrovolně trávíme čas.

Tento přístup je natolik rozšířený, že ani většinově netušíme, že tento nápis pro nás vlastně není podstatný. Jde totiž o jedno z nejčastěji porušovaných spotřebitelských práv. Cedule, plakát ani vývěska s podobným textem nemění odpovědnost provozovatele za odložené věci.

Provozovatel zařízení, jehož provoz s sebou přináší pravidelné odkládání věcí, je ze zákona za jejich ztrátu nebo poškození odpovědný, pokud návštěvník svou věc odloží na místě, které je k tomu určené. Nejčastěji odkládanými věcmi bývají svršky oblečení. V případě, že je umístíme do šatny, pověsíme na věšák nebo dokonce necháme na opěradle židle, protože zařízení z nějakého důvodu ani stojan na oblečení nemá, tak ve všech případech je za poškození nebo ztrátu odpovědný provozovatel.

Jako ve všem, i tady samozřejmě existují výjimky. Zuje-li si návštěvník boty v restauraci, tak nejde o věc, která musela být odložena, tedy provozovatel za případný problém s obuví neodpovídá. Pokud ale obuv dojde újmy v čajovně, kde je zutí běžné, ne-li přímo povinné, leží odpovědnost opět na provozovateli zařízení.

Kontaktovat můžete i poradenskou linku časopisu dTest – tel.: 299 149 009

www.dtest.cz