Maroldova vila, pozdně klasicistní jednopatrová vila, vycházka 5. 4. (zdroj Mapy.cz, foto Pavel Mrázek)
Prague City Tourism
Žatecká 110/2, Praha 1
tel.: 221 714 161, 221 714 861, 221 714 714
vlastiveda@prague.eu; www.praguecitytourism.cz
Vstupenky na vycházky označené hvězdičkou* jsou pouze v předprodeji na: eshop.prague.eu v sekci Vlastivědné vycházky a mají omezený počet účastníků.
DUBEN
1. 4. úterý
Zločin, vášně a skandály: Temná zákoutí Starého Města * Napínavá vycházka do časů, kdy se v temných uličkách Prahy odehrávaly příběhy plné intrik, zločinu a osudových lidských pochybení.Sraz v 17.00 na tramvajové zastávce Jindřišská ve směru na Václavské náměstí, průvodce M. Kovář.
Kurátorská prohlídka Prašné brány * Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátora objektu odhalí mnohá tajemství a zajímavosti. Sraz v 17.00 před pokladnou objektu, průvodce K. Kučera.
2. 4. středa
On-line přednáška: Zmizelé perly sakrální architektury Prahy: Pravý břeh * On-line přednáška po stopách kostelů, kaplí a posvátných míst na pravém břehu Vltavy, jež se ztratila z mapy, ale nikoli z historie. Průvodce Š. Gandalovičová.
Kurátorská prohlídka: Za jezuity do Klementina * (stejně i 23. 4.) Bývalá jezuitskou kolej, jedno z nejvýznamnějších míst pražské historie. Příběh jezuitského řádu, který zde založil jedinečné centrum vzdělanosti a vědy. Sraz v 18.00 u pomníku Karla IV. na Křižovnickém náměstí, průvodce J. Nováková.
Zažij Prahu: Áčko – elegantní a tajemná galerie umění * Za netradičním zážitkem do pražského metra s tajemnou atmosférou, která je typická pro druhý zprovozněný úsek linky A ze stanice Náměstí Míru po Želivského. Sraz ve 20.00 ve vestibulu stanice metra Nádraží Holešovice (ulice Plynární), průvodce M. Pudil.
3. 4. čtvrtek
Tajemství Juditiny věže * Vycházka do běžně nepřístupných prostor Juditiny věže, jedné z nejstarších památek naší metropole. Sraz v 17.30 před knihkupectvím Juditina věž Mostecká 1, průvodce J. Škochová a J. Navrátil.
Zažij prahu: Áčko očima paleontologa * Ikonické obklady na lince A nejsou jedinou raritou, kterou je možné obdivovat. Dlažba i obložení pražského metra ukrývá množství zkamenělin. Sraz v 18.00 před turistickým informačním centrem Na Můstku, Rytířská 12, průvodce Š. Rak.
5. 4. sobota
Slavné vily v Braníku * Kolem slavných branických vil s příběhy jejich majitelů. Proč právě zde žili takoví velikáni jako malíř Luděk Marold, světoznámý sochař Vladimír Preclík nebo vizionářský architekt Karel Prager. Sraz v 10.05 na zastávce autobusů č. 134 ve směru na Podolskou vodárnu (autobus vyjíždí ze Dvorců), průvodce I. Prokopová.
Řemeslo naživo: Ateliér vitrážisty * Fascinující svět barevného skla renomovaných restaurátorů Jana Černohorského a Václava Šejna. Jak vitráže vytvářejí jedinečnou hru světla a barev, jak se malují a vypalují a jak vitráž vzniká – od návrhu po finální spájení olověných pásků. Sraz v 11.00 a ve 13.00 před vstupem do Clam-Gallasova paláce z Husovy ulice 20, průvodce J. Černohorský a V. Šejn.
Akce pro děti: Za apoštoly na Staroměstskou radnici * Prohlídka apoštolů zblízka a vyprávění o zasedání městské rady za časů pana krále. Účastníci si prohlédnou starodávné síně a také sestoupí do hlubokého podzemí radnice. V závěru prohlídky čeká malé účastníky drobná odměna a výstup na radniční věž. Sraz ve 13.00 v pokladní hale Staroměstské radnice, průvodce: D. Taimrová.
Komentovaná prohlídka muzea zvonařství s Petrem Rudolfem Manouškem * Prohlídka zvonařské dílny, kde ožívají mistrovská díla. Jak vznikaly zvony pro slavné kostely a katedrály a jak se tradice zvonařství přizpůsobuje současné době. Sraz ve 14.00, Muzeum rodiny Manoušků, U Národní galerie 488, Zbraslav, průvodce P. R. Manoušek.
Komentovaná prohlídka Valdštejnské zahrady * Procházka Valdštejnskou zahradou, která odhalí příběhy ukryté za jejími zdmi. Nechte se unést atmosférou italské renesance, která inspirovala samotného Valdštejna k vytvoření této zahradní perly. Sraz ve 14.00 u pítka před stanicí metra Malostranská, průvodce J. Nováková.
6. 4. neděle
Komentovaná prohlídka Bílkovy vily * Atmosféra domu a ateliéru Františka Bílka, českého sochaře, grafika a architekta, který vznikl podle umělcova vlastního návrhu. Sraz v 10.00 před vstupem do objektu, Mickiewiczova 1 Praha 6, průvodce J. Škochová.
Radotínské údolí a přírodní památka Zmrzlík * Vycházka Radotínským údolím, kde se setkáte nejen s fascinující přírodou, ale také s příběhy krajiny, kde v minulosti prosperovalo mlynářské řemeslo. Sraz ve 14.00 na zastávce autobusu č. 246 Zadní Kopanina ve směru Zličín, průvodce V. Koštíř.
Kostel Panny Marie Královny míru a údolí Zátišského potoka * Jeden z nejzajímavějších kostelů Prahy a proč právě tento kostel patří mezi 12 chrámů, které měly chránit Prahu po stržení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Dále do vilové čtvrti Zátiší v Hodkovičkách. Sraz ve 14.00 před kostelem Panny Marie Královny míru, U Lhotky 36, průvodce S. Micková.
7. 4. pondělí
On-line přednáška: Poklady Svatovítské katedrály Největší a nejvýznamnější chrám Česka – katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Téměř 600 let dlouhá historie; od Karla IV. až po její slavnostní dokončení v roce 1929. Začátek přednášky v 18.00, průvodce R. Kouřilová.
Kostel sv. Václava na Zderaze, vycházka 8. 4. (zdroj Mapy.cz, foto Luboš Ulč)
8. 4. úterý
Komentovaná prohlídka kostela sv. Václava na Zderaze * Jedno z nejstarších a nejzáhadnějších míst v Praze – kostel sv. Václava na Zderaze. Jak se kdysi posvátné místo proměnilo ve vojenská kasárna a co zůstalo z jeho původní gotické krásy. Sraz v 10.00 před kostelem sv. Václava na Zderaze, průvodce A. Škrlandová.
9. 4. středa
Zažij Prahu: Nová Spirála a její vzkříšení * Navštivte jedinečný kulturní prostor, který v uplynulých letech prošel náročnou rekonstrukcí. Sraz v 17.00 na Výstavišti Holešovice, u hlavního vstupu do Nové Spirály, průvodce, J. Bureš.
Prohlídka Prašné brány * Prohlídka v doprovodu kurátora objektu vám odhalí mnohá tajemství a zajímavosti, jež byste se při běžné návštěvě nedozvěděli. Sraz v 17.00 před pokladnou objektu, průvodce K. Kučera.
Prahou podle Sadelerova prospektu: Malá Strana a Hradčany * Praha císaře Rudolfa II. byla na počátku 17. století městem, alchymistů, umělců a stavitelů. Sadelerův prospekt z roku 1606 zachytil tuto dobu s neuvěřitelnou přesností a umožňuje nahlédnout do ulic, které se od té doby změnily k nepoznání, i do těch, které zůstaly téměř stejné. Sraz v 17.30 na stanici metra Malostranská v horním vestibulu, průvodce R. Snížková.
On-line přednáška: Významné šlechtické rody: Lobkowiczové * Historie jednoho z českých šlechtických rodů – rodu Lobkowiczů. Příběhy plné moci, vášně pro umění a odvahy postavit se nepříznivému osudu. Začátek přednášky v 18.00, průvodce H. Valentová.
10. 4. čtvrtek
Komentovaná prohlídka Rudolfina * Prohlídka jedné z nejvýznamnějších architektonických památek Prahy. Proč je Rudolfinum současně koncertním sálem i galerií, kdy a proč se proměnilo v poslaneckou sněmovnu. Sraz v 17.00 u hlavního vchodu do Rudolfina – z Palachova náměstí, průvodce místní.
Praha, město tisíce poutačů * Procházka centrem Prahy, při níž odhalíme jeden z jejích největších problémů – vizuální smog. Dozvíte se vše o vizuálním smogu a jeho dopadech na město. Sraz v17.00 u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, průvodce K. Drápalová.
Pickova vila, vycházka 11. 4. (zdroj Mapy.cz, foto mildacze)
11. 4. pátek
Mrázovka: Vily slavných a tajemství mocných * Vycházka po jednom z nejzajímavějších koutů Prahy. Preissova funkcionalistická vila, památkově chráněná Pickova vila, funkcionalistická perla od dvojice židovských architektů Fürtha a Mühlsteina. Sraz v 16.30 na zastávce autobusů č. 137 Malvazinky, průvodce I. Prokopová.
Zažij Prahu: Tajemná zahrada – Ateliér Josefa Sudka na Malé Straně * Zažijte atmosféru ateliéru Josefa Sudka obklopeného magickou zahradou. Sraz v 16.00 před vchodem do domu Újezd 432, p.růvodce J. Nováková.
12. 4. sobota
Komentovaná prohlídka Lobkowiczký palác na Pražském hradě * Prohlídka jediného soukromého sídla v areálu Pražského hradu – Lobkowiczkého paláce. Sraz v 10.00 před Lobkowiczkým palácem, Jiřská 3, průvodce H. Valentová.
Komentovaná prohlídka Goethe-Institutu * Secesní perla na břehu Vltavy s interiéry plných mramoru, zlacení a propracovaných kovových ornamentů. Sraz v 10.00 před budovou Masarykovo nábř. 32, Praha 1, průvodce M. Smrčinová.
Krása pražských věží: Dominanta Staroměstského náměstí * Vyvrcholením cyklu Krása pražských věží bude poslední vycházka, a to na věž Staroměstské radnice. Sraz ve 14.00 před infocentrem na Staroměstské radnici, průvodce V. Králová.
Staroměstská radnice dětem: Na návštěvě u Brožíka * Tematická prohlídka vás přenese do období středověku, do dob největší slávy Království českého, i dob méně slavných. Vyprávění příběhu, který se v naší historii táhne jak zlatá nit, příběh 14. a 15. století. Sraz ve 14.00 v pokladní hale Staroměstské radnice, průvodce K. Mandziuková.
13. 4. neděle
Praha mezi mosty: Skryté příběhy Vltavy: Druhá část * Vltava byla vždy pulsující tepnou Prahy; od poloviny 19. století se však její podoba radikálně změnila. Procházka od Čechova mostu přes nábřeží Dvořákovo a Ludvíka Svobody až k Negrelliho viaduktu. Sraz v 10.00 před Právnickou fakultou UK, náměstí Curieových 7, průvodce S. Micková.
Procházka s komentovanou prohlídkou Vrtbovské zahrady * Vrtbovská zahrada barokní perla okouzlí svou elegancí, uměleckou výzdobou a nezapomenutelným výhledem na červené střechy Prahy. Sraz ve 14.00 před vchodem do chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, průvodce M. Smrčinová.
Komentovaná prohlídka: Královská zahrada a zahrada Na Baště* Od letohrádku Královny Anny jedné z nejkrásnějších renesančních staveb na sever od Alp. Dále k Prašnému mostu mineme okolo další renesanční stavby. Sraz ve 14.00 u severní brány do Královských zahrad z ulice Mariánské hradby (u Královského letohrádku), průvodce J. Kimlová.
14. 4. pondělí
Zažij Prahu: Výprava do lomů za trilobity a pražskou dlažbou * Vycházka do národního přírodního parku Cikánka nedaleko Slivence a Radotína. Místa, kde se už od 13. století těžil růžový slivenecký vápenec, známý pod názvem slivenecký mramor. Sraz v 16.30 na zastávce autobusu 246 Lomy, zastávka na znamení z Radotína nebo Zličína, průvodce Š. Rak.
On-line přednáška: Pražská Loreta * Přednáška o historii Lorety. Nový pohled na unikátní detaily její architektury i cenné umělecké poklady. Poznáte i slavnou monstranci „Pražské slunce“ zdobenou 6 222 diamanty – největší klenot Loretánského pokladu. Začátek přednášky v 18.00, průvodce R. Kouřilová.
15. 4. úterý
Komentovaná prohlídka Goethe-Institutu * Secesní perla na břehu Vltavy s krásou interiérů plných mramoru, zlacení a propracovaných kovových ornamentů. Sraz v 17.00 před budovou Goethe-Institutu, Masarykovo nábř. 32, průvodce místní.
Zažij Prahu: Vycházka od Stalina k EXPO 58. Od bývalého Stalinova pomníku, z jehož podzemí vysílalo první soukromé československé Radio Stalin, dnes Radio 1, místy, kde bývala lanová dráha a kolem nově zrekonstruovaného letenského kolotoče. Konec vycházky v kavárně umístěné ve zbylé části pavilonu EXPO58. Sraz v 17.00 Letenská pláň pod Kyvadlem, průvodce A. Dušková.
Zažij prahu: Výprava s geologem za zajímavostmi Smíchova * S paleontologem a geologem poznáte významné horniny v obkladech Smíchovského nádraží a na fasádách domů na Smíchově. Sraz v 17.00 před pokladnami ČD na nádraží Praha-Smíchov, průvodce Š. Rak.
16. 4. středa
On-line přednáška: Alfons Mucha a Praha: Příběh génia, který tvořil srdcem * Dílo jednoho z našich největších výtvarných umělců, který se stal symbolem české secese a navždy ovlivnil vizuální tvář Prahy. Začátek přednášky v 17.00, průvodce Š. Gandalovičová.
Obdivuhodný stavitel Santini * Jan Blažej Santini-Aichel je známý svou barokně-gotickou architekturou plnou symboliky, světla a pohybu. Budete obdivovat průčelí paláců na Malé Straně i průčelí kostela Panny Marie, kde se skrývají unikátní Santiniho schody. Na Jánském vršku pak spatříte původní místo jeho posledního odpočinku. Sraz v 17.00 před Lichtenštejnským palácem na Malostranském nám. 13, průvodce M. Kadlčíková.
Praha z vyhlídky Panny Marie z Exilu, vycházka 18. 4., (zdroj Mapy.cz, foto Gabriela Uhrová)
18. 4. pátek
Velkopáteční vycházka po křížové cestě na Petříně * Vycházka nejen po historické křížové cestě, ale i za dalšími skrytými skvosty Petřína – kopii Božího hrobu a kapli Kalvárie. Navštívíte rovněž místo, které spojuje historii, víru a krásné výhledy na Prahu – vyhlídku Panny Marie z Exilu. Sraz ve 14.00 u sochy Ecce Homo na nádvoří Strahovského kláštera, průvodce M. Kadlčíková.
22. 4. úterý
Zažij Prahu: Za tajemstvím petřínských ovocných stromů s ovocnářem Oslavte s námi Den Země v Petřínských sadech. Kde, a v jakou roční dobu zde najdeme jaké ovoce volně přístupné veřejnosti..Sraz ve 12.00 zastávka autobusu 194 Nemocnice pod Petřínem na parkovišti, průvodce V. Ptáček.
Olšanské hřbitovy: Příběhy, které nesmějí být zapomenuty * Prohlídka novější části Olšanských hřbitovů, kde odpočívají významné osobnosti české historie, kultury i politiky. Sraz v 16.00 před hlavním vchodem na Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153, průvodce M. Smrčinová.
Zažij Prahu: Béčko očima paleontologa * Zkameněliny na nejdelší lince pražského metra. V doprovodu paleontologa poznáte místa, kde můžete v obkladech a dlažbě nalézt skutečné poklady. Sraz v 18.00 před pokladnami ČD na vlakovém nádraží Praha-Smíchov, průvodce Š. Rak.
23. 4. středa
Komentovaná prohlídka: Za jezuity do Klementina * (viz 2. 4.)
Zažij Prahu: Béčko zlaté osmdesátky na žluté Na stanici Anděl nenajdete artefakty jen na povrchu a ve vestibulech, ale také za kolejištěm. Na Karlově náměstí si prohlédnete skleněné obklady, které zdobí stanici z televizních obrazovek z Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Sraz ve 20.00 ve vestibulu stanice Palmovka směrem k autobusovému nádraží, průvodce M. Pudil.
24. 4. čtvrtek
Ztracené hradby Starého Města: Tajemství pod dlažbou Prahy * Cesta po stopách středověkého opevnění Starého Města pražského. Zapomenuté relikty pražských hradeb a tajemství, která skrývá dlažba Starého Města. Sraz v 16.00 u sochy Antonína Dvořáka před Rudolfinem, průvodce V. Gut.
Dům U Dvou lvů, vycházka 25. 4. (zdroj Mapy.cz, foto Josef Pokorak)
25. 4 pátek
Zažij Prahu – akce pro děti: Za tajemstvím chronogramů * Za tajemstvím chronogramů. Společně budeme objevovat latinské nápisy na budovách i podstavcích soch a hledat, co v sobě ukrývají. Sraz ve 14.00 na zastávce tramvaje Pohořelec ve směru z centra u pomníku Tycho de Braha a Jana Keplera, průvodce M. Kadlčíková.
Vycházka Rytířskou ulicí s návštěvou Městské spořitelny * Příběhy středověkých měšťanů, renesančních paláců i honosných bankovních domů v ulici Rytířská. Proč se kostel sv. Martina jmenuje ve zdi a jak se z původně gotického šlechtického sídla stal první činžovní dům v Praze. Zastavíme setaké před domy U Dvou koček a U Dvou lvů. Sraz ve 14.00 před kostelem sv. Martina ve zdi ulice Martinská, Praha 1, průvodce J. Nováková.
26. 4. sobota
Náměstí a náměstíčka Prahy 6: druhá část * Z náměstí Bořislavka, dále na náměstí Před Bateriemi. Prohlédneme si barokní usedlost Kajetánka s parkem. Konec vycházky v srdci Řep, na Kutnauerově náměstí. Sraz v 10.00 ulice Evropská (na chodníku u výstupu z metra), výstup metro Bořislavka E5, průvodce K. Navrátilová.
Po stopách peněz, pokladů a bankovních paláců * Procházka, při níž zjistíte, ve které bance byla už za první republiky jedna z nejmodernějších trezorových místností v Praze, nebo kde jste si mohli pořídit jednu z prvních spořitelních knížek pro širokou veřejnost. Sraz ve 14.00 u Srdce pro Václava Havla na Piazzettě Národního divadla, průvodce J. Krajčoviech.
Komentovaná prohlídka Emauzského opatství * Prohlídka vás zavede do historie tohoto mimořádného místa, založeného Karlem IV. jako centrum slovanské liturgie a kultury. Sraz ve 14.00 před pokladnou objektu ulice Na Slovanech, průvodce A. Škrlandová.
Staroměstskou radnicí křížem krážem * Večerní prohlídka s výkladem otevře takřka veškeré prostory někdejší pražské radnice – reprezentační síně i běžně nepřístupné obřadní místnosti ve všech patrech, starobylou šatlavu a utajené středověké sklepy pod areálem. Sraz v 19.00 v pokladní hale Staroměstské radnice, průvodce A. Baloun.
27. 4. neděle
Pražská Uhříněves aneb Kde se vzal pátek třináctého * Místo, kde se potkává historie templářského řádu, židovská tradice a um barokních umělců. V kostele Všech svatých spatříte oltářní obraz od barokního malíře Jana Petra Molitora i originály soch ze zaniklého mariánského sloupu z Kostelce nad Černými lesy. Sraz v 10.00 před radnicí Prahy 22, Nové náměstí 1250, průvodce M. Hátleová.
Perla UNESCO: Průhonický park * Vycházka jedním z nejkrásnějších parků Evropy, který je právem zapsán na seznamu UNESCO. Sraz v 10.00 hlavní vstup do Průhonického parku, Květnové nám. 2, Průhonice, průvodce P. Lešovská.
Za Karlem IV. do kostela sv. Kateřiny Alexandrijské * V rámci poslední prohlídky cyklu „Magický kříž nad Prahou“ se dozvíte, co přimělo císaře postavit zde klášter a kostel zasvěcený této světici. Sraz ve 13.00 na zastávce autobusu č. 148 Větrov ve směru Karlovo nám., průvodce J. Nováková.
Komentovaná prohlídka japonské zahrady s básnickou performancí * Prohlídka japonské zahrady v Botanické zahradě Troja, po níž vás čeká jedinečné básnické vystoupení Seisuke Tsukahary, mistra haiku. Tereza Tsukahara-Symon provede zahradou a odhalí tajemství jejího uspořádání, symboliku a filozofii. Sraz ve 14.00 na zastávce autobusu č. 112 Kovárna ve směru Zoo Praha – Troja, průvodce T. Tsukahara-Symon a S. Tsukahara.
28. 4. pondělí
On-line přednáška: Výstavou Praha 7 ve sbírkách NGP * Přednáška k výstavě, která mapuje proměny Prahy 7 prostřednictvím více než stovky uměleckých děl. Výstava probíhá u příležitosti 140. výročí připojení Holešovic a Bubnů k Praze. Začátek přednášky v 17.30, průvodce M. Švec Sybolová.
Šalounův atelier, vycházka 29. 4. (zdroj Mapy.cz, foto Milasyrova)
29. 4 úterý
Zažij Prahu: Co ukrývá Šalounův ateliér Příběh předního českého sochaře, autora Husova pomníku na Staroměstském náměstí s prohlídkou jeho ateliéru. Sraz v 17.00 Šalounův ateliér, Slovenská 4, Praha 10, průvodce J. Nováková.
Průchody a pasáže: část pátá * Vycházka skrytými průchody a pasážemi Nového Města. Zkratky, které kdysi zachraňovaly pěší před ruchem frekventovaných ulic i příběhy, které tyto tajemné kouty ukrývají. Z Poříčí přes Těšnov až do Klimentské ulice. Sraz v 17.00 před domem Na Poříčí 10, průvodce P. Lešovská.
30. 4. středa
Nejen za Járou Cimrmanem na Rafandu * Bývalá prvorepubliková nouzová kolonie Pod Bohdalcem. Kolem tzv. Sedmidomků, jež se dodnes dochovaly v téměř nezměněné podobě. Sraz v 17.00 na autobusové zastávce Bohdalec (u parku Františka Langera), průvodce K. Navrátilová.