Expozice polského umění Karáskovy galerie v Tyršově domě (PNP, fond Karáskova galerie)
Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic zpřístupňuje téměř 300 děl z jeho sbírky. Jiří Karásek ze Lvovic (1871–1951) nebyl pouze literátem a jednou z vůdčích osobností časopisu Moderní revue, ale také celoživotním vášnivým bibliofilem a sběratelem českého i evropského výtvarného umění.
U příležitosti dvou kulatých výročí – 24. ledna uplynulo 150 let od básníkova narození, v březnu 70 let od jeho úmrtí – spustil Památník národního písemnictví virtuální galerii, která bohatou sbírku obrazů, kreseb, grafik i plastik zpřístupňuje veřejnosti.
Jiří Karásek ze Lvovic (PNP, fond Karáskova galerie)
Galerie byla původně umístěna přímo v básníkově bytě v Karmelitské ulici v Praze. Představuje unikátní kulturně-historický soubor uměleckých děl české, evropské i mimoevropské provenience. Čítá přes 50 000 předmětů z období od pozdního středověku až po polovinu 20. století a najdeme v ní díla umělců jako Max Švabinský, Václav Hollar, Wlastimil Hofman a dalších. K založení vlastního grafického kabinetu inspirovala Karáska jeho babička, které se podařilo shromáždit množství portrétů z první poloviny 19. století a řadu dalších obrazů ze zrušených klášterních a soukromých sbírek.
V roce 1925 získal Karásek pro svou galerii, která se stále rozrůstala, prostory dnešního Tyršova domu na pražské Malé Straně. Po jeho úmrtí se galerie stala součástí sbírek Památníku národního písemnictví a v současnosti je uložena v Centrálním depozitáři v Litoměřicích. Virtuální galerii můžete navštívit na adrese:
karasek.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz