Praha hlavní nádraží, Sloupový sál (foto archiv SZDC)
Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května. Zatímco v týdnu bude připraven bohatý doprovodný program v podobě přednášek, procházek a debat, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov na celém území hlavního města.
Jednou z letošních novinek je Palác První české zajišťovací banky na Smetanově nábřeží, který dnes obývá Goethe-Institut. Málokdo by hádal, že v těchto honosných prostorách je ukrytá i dodnes funkční sauna, která bude v průběhu festivalového víkendu otevřena k nahlédnutí, stejně jako honosné interiéry tohoto secesního skvostu.
Festival letos připomene 70 let od úmrtí významného architekta Josefa Fanty zpřístupněním několika budov na území Prahy 1. Po několikaleté rekonstrukci budou otevřeny secesní prostory v severním křídle budovy Hlavního nádraží. Fantovo dílo připomene i reprezentativní budova Ministerstva obchodu a průmyslu ČR na Františku s ikonickou prosklenou kopulí, která bude opět součástí návštěvnického okruhu.
Ministerstvo dopravy ČR interiér (archiv budovy)
Další z novinek budou salonky v Paláci Škodových závodů, nynějšího sídla Magistrátu hl. m. Prahy, postavené podle návrhu architekta Pavla Janáka. Návštěvníkům se mimořádně zpřístupní i neorenesanční budova Staroměstské tržnice v Rytířské ulici.
Nová oranžerie (foto Eva Mořická)
Letos se poprvé do programu festivalu připojí i několik budov v rámci areálu Pražského hradu. Navštívit bude možné například Prezidentskou rezidenci, jíž původně navrhl architekt Pavel Janák pro Edvarda Beneše. Otevře se i další mimořádný objekt v Královské zahradě – Nová oranžerie od Evy Jiřičné, patronky festivalu. Poslední otevřenou budovou pak bude Lobkowiczký palác, který je jedinou soukromě vlastněnou částí Pražského hradu.
Opět bude zpřístupněno i monumentální sídlo Ministerstva dopravy ČR na nábřeží Ludvíka Svobody, kde bude možné nahlédnout do reprezentativních a zasedacích místností nebo kanceláře ministra dopravy, ale také do prostoru bývalých bytů nejvyšších představitelů KSČ nebo do podzemního krytu. Ve středu 15. května od 17.30 se zde navíc uskuteční přednáška o historii a technice pražského metra, které letos slaví 50 let od zahájení provozu.
Prezidentská rezidence (foto Eva Mořická)
Milovníci historie by si určitě neměli nechat ujít návštěvu Strahovského kláštera, který návštěvníkům nabídne prohlídku historických sálů v budově opatství z konce 17. století a klášterní zahrady, které nabízejí úchvatné výhledy na celé město!
Seznam otevřených objektů je k dispozici na stránkách www.openhousepraha.cz.