U příležitosti významného jubilea společnosti a jako příspěvek k letošnímu Roku české hudby připravilo Národní technické muzeum v Praze výstavu s názvem PETROF 160 – klavír jako technické dílo.
Světoznámá česká společnost PETROF se zabývá výrobou klavírů a pianin. Její sídlo je od počátků v Hradci Králové, kde se 15. srpna 1839 narodil zakladatel firmy Antonín Petrof.
Během následujících 160 let se ve vedení firmy vystřídalo šest generací rodiny Petrofů a její působnost se rozšířila doslova do celého světa. Z původně malé truhlářské dílny – ve které zakladatel společnosti vyrobil své první křídlo – se stal dnes největší evropský výrobce akustických klavírů a pianin, který momentálně exportuje své výrobky do více než 60 zemí světa.
Osud firmy byl pochopitelně poznamenán dějinami kráčejícími okolo. V roce 1866 například rakousko-pruská bitva u Hradce Králové přerušila výrobu. Dalšími zásadními změnami bylo znárodnění továrny v roce 1948 a začátek jejího „navracení“ v roce 1991 již čtvrté generaci Petrofů. Do rukou páté generace přešla definitivně až v roce 2001.
Ovšem zpět k výstavě. V největším výstavním sále NTM je k vidění mnoho zajímavých exponátů. Jak doporučují pořadatelé: „návštěvníci by neměli přehlédnout klavír Ant. Petrof z roku 1865, klavír Neo-Bechstein – PETROF z roku 1933, pianolu PETROF 1929, klavír PETROF 173 BREEZE se samohrajícím systémem z roku 2024 či nástroj MAGIC EGG z roku 2018.“
A k tomu poznámka pana Karla Ksandra, generálního ředitele NTM, který výstavu inicioval a rozvinul ji ve spolupráci s vedením firmy: „Možná se návštěvník pozastaví nad tím, proč se zrovna v Národním technickém muzeu otevírá výstava klavírů. Na to je ale jednoduchá odpověď! Klavír totiž není jen mimořádný hudební nástroj, ale také pozoruhodné technické dílo. A navíc: kolika lidem je například známo, jak se vyrábí baraš neboli půda s rezonanční deskou a litinovým rámem? Kdo opravdu ví, jak vzniká struna, či jaké dřevo se používá na skříň a víko tohoto nástroje? A právě i toto se návštěvník ve výstavě dozví.“
Výstava potrvá do 31. ledna roku 2025.
Ondřej Sedláček