V Královském letohrádku, nedaleko Pražského hradu, byla zahájena výstava Kniha je Art k 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Jeho tvorba je nepochybně spjata s Pražským hradem, neboť na počátku 20. století psal v domě ve Zlaté uličce. Jedním z exponátů je právě Kafkova knihovna, která vám umožní nahlédnout pod pokličku jeho inspirací.
Výstava vznikla díky spolupráci Muzea literatury, Projektu Identita, Archivu Pražského hradu a Správy Pražského hradu. Nachází se v půvabné renesanční stavbě Letohrádku královny Anny. Zaměřuje se na písařské, typografické a ilustrativní provedení knih od počátku knihtisku až do současnosti. Vystaveny jsou zde například Desky evangeliáře s bohatě ozdobeným knižním blokem (Ondřej Šumbera, Jaromír Lauda 1995–1996), nebo jedno z vydání Starého zákona (Jaromír Lauda 1997–1998).
Desky evangeliáře, faksimile přední plenářové desky, Ondřej Šumbera, Jaromír Lauda, 1995–1996, sig. SFUK 151 (© Archiv Pražského hradu, foto S. Loudát)
Představují se zde také vybrané nejkrásnější knihy z časového úseku 60. let 20. století. Východiskem pro výběr byly soutěže pořádané Památníkem národního písemnictví. Nachází se tu rozdílné formy zpracování samotných knih, vnímat tu můžete i postupný vývoj technologií a trendů v knižní kultuře.
I když se říká, nesuď knihu podle obalu, častokrát se přistihneme, jak nám nějaký obal knihy imponuje, až nás přitahuje, jiný neláká. Dekorace a zpracování hrály v historii velkou roli. Je to kontrast krásy a moudrosti, kdy nám obal a dekor knihy lichotí, a naopak obsah nás rozvíjí a poučuje.
Prostory Letohrádku návštěvníkovi nabídnou z ochozu jedinečný výhled na panorama Prahy a samotný Pražský hrad. Navštívit můžete také čítárnu spojenou s knihkupectvím v 1. patře. Najít zde můžete i obrazy s motivy českých dějin.
Kniha je Art, do 20. října 2024, Královský letohrádek, denně 10–18 hodin
Komentovaná prohlídka výstavy 15. srpna od 17:00 hodin.
Tereza Tarabášová