Pálffyovská zahrada, vycházka 2. 7. (zdroj PCT, Prague org.)
Prague City Tourism
Žatecká 110/2, Praha 1
tel.: 221 714 161, 221 714 861, 221 714 714
vlastiveda@prague.eu; www.prazskevychazky.cz
Vstupenky na vycházky označené hvězdičkou* jsou pouze v předprodeji na: eshop.prague.eu v sekci Vlastivědné vycházky a mají omezený počet účastníků.
Začátky on-line přednášek v 17.30, není-li uvedeno jinak
ČERVENEC 2024
1. 7. pondělí
Josef Mařatka a Quido Kocián – sochaři české secese – on-line přednáška. Jedinečná přednáška věnovaná významným jubileím dvou výjimečných osobností českého sochařství – Kociána a Mařatky, kteří by se letos dožili 150 let. Jaké umělecké a kulturní hodnoty nám oba sochaři předali a jak ovlivnili současné i budoucí generace. Průvodce M Švec Sybolová
2. 7. úterý
Palácové zahrady pod Pražským hradem * Skryté poklady zahrad paláců Ledeburského, Pálffyovského, Kolowratského a Fürstenberského. Od barokních soch a fontán až po romantické rozhledny nejen na Malou Stranu. Každá zahrada má svůj jedinečný příběh a atmosféru. Sraz v 17.00 před vstupem do Palácových zahrad z ulice Valdštejnské 12–14, průvodce D. Kratochvílová.
11. 7. čtvrtek
Za renesanèními šlechtickými paláci Hradèan a Malé Strany * Sídla slavných èeských šlechtických rodù, které se zapsaly významnì do èeských dìjin 16. a 17. století – paláce Martinický, Schwarzenberský, pánù z Hradce, Metychù z Èeèova, aj. Sraz v 18.00 na Hradèanském nám. u sochy TGM, prùvodce J. Škochová.
Letenské sady s novou vodní nádrží, vycházka 12. 7. (foto Jiří Sládeček)
12. 7. pátek
Procházka Chotkovými a Letenskými sady s výhledy na panorama Prahy * Vznik a historie Chotkových sadů, které mají velký význam na poli historie pražské veřejné zeleně. Zmíníme Viléma knížete Hanavského a památku, která díky jeho velkorysosti zdobí Letenské sady. Kde jezdila první tramvaj, pozemní lanovka i pohyblivé schody. Sraz v 16.00 na zastávce tram. č. 22 Královský letohrádek ve směru na Malostranskou, průvodce P. Lešovská.
13. 7. sobota
Interiéry kláštera Na Slovanech a kostela sv. Kosmy a Damiána * Prohlídka interiérů benediktýnského kláštera Emauzy neboli Na Slovanech. Mimořádně bude zpřístupněn i kostelík sv. Kosmy a Damiána. Klášter založil v období rozkvětu vrcholné gotiky v Čechách král a později císař Karel IV. Sraz v 11.00 před vstupem do objektu z ulice Vyšehradská 49, průvodce A. Škrlandová.
Pražské stopy Alfonse Muchy * Málokterý český malíř dosáhl takové proslulosti ve světě jako právě Alfons Mucha. Pro Prahu tvořil Slovanskou epopej, zdobil Obecní dům, v Praze žil se svojí milovanou rodinou. Sraz v 10.00 u brány do Strahovského kláštera na Pohořelci, průvodce J. Nováková.
14. 7. neděle
Vinohradský hřbitov * Vinohradský hřbitov byl pro pohřbívání otevřen roku 1885 a v současné době zabírá jeho plocha 10 ha. Návštěva pietního místa i kulturní památky zároveň s hroby známých osobností. Sraz v 16.00 na zastávce tram č. 5, 13, 26 Vinohradské hřbitovy, průvodce P. Lešovská.
16. 7. úterý
Svatomikulášská městská zvonice * Komentovaná prohlídka Svatomikulášské zvonice. Tato pozdně barokní stavba, která je neodmyslitelnou součástí panoramatu Malé Strany, nabízí nejen bohatou historii, ale i nevšední výhledy na Prahu. Sraz v 19.00 před vchodem do Svatomikulášské městské zvonice, průvodce V. Nemochovská alias Pražské výhledy.
19. 7. pátek
Na pražskou Štvanici a do Holešovic za sportem i zajímavou architekturou * Ostrov Štvanice proslul v minulosti řadou sportovních aktivit, Holešovice byly známé především jako průmyslová čtvrť. Současnost však obě místa zásadně proměnila a navíc spojila téměř do jednoho celku. Sraz v 18.00 na tramvajové zastávce Štvanice, průvodce J. Nováková.
Botanická zahrada SOŠ Malešice, vycházka 20. 7. (foto Renata Doležilová)
20. 7. sobota
Praha romantická aneb Kde je Nový Svět? * Praha má svá krásná, romantická zákoutí. Nový svět patří k těm nejzajímavějším. Výprava do míst, kde téměř každý dům může vyprávět nějaký příběh, a procházku zakončíme ve Zlaté uličce. Sraz v 18.00 na vyhlídce před Černínským palácem u sochy E. Beneše, průvodce J. Nováková.
Příběh Pražského hradu * Komentovaná prohlídka stejnojmenné expozice. Příběh českého panovnického sídla, který odhalí, jak se ze skalnaté ostrožny stal postupně jeden z největších hradních komplexů na světě. Sraz v 10.00 na III. nádvoří u Plečnikova obelisku, průvodce R. Kouřilová.
Za krásami Malešic s návštěvou botanické zahrady * Bohatá historie a současnost Malešic, jedné z malebných částí Prahy 10. Vycházka nejen mezi klíčové památky této oblasti, ale také do Botanické zahrady SOŠ Malešice. Sraz v 16.00 na Malešickém náměstí, roh ulic Malešická a Dřevčická, průvodce K. Navrátilová.
21. 7. neděle
Smíchovský hřbitov Malvazinky * Historický smíchovský hřbitov Malvazinky je čtvrtým největším pohřebištěm v Praze. Tento hřbitov, založený v roce 1876 na pozemcích usedlosti Malvazinka, byl navržen podle plánů architekta Antonína Barvitia a dnes slouží jako poslední odpočinek mnoha významných osobností. Sraz ve 14.00 před hlavním vchodem – U Smíchovského hřbitova 1, průvodce S. Micková.
Z Úholiček na Levý Hradec * Z Úholiček lesními i polními stezkami na krásnou vyhlídku a bývalé hradiště Řivnáč. Na Levém Hradci uvidíme první křesťanskou svatyni v Čechách – kostel sv. Klimenta, který v 80. letech 9. století založil první přemyslovský kníže Bořivoj. Sraz v 15.05 na autobusové zastávce Úholičky (z Dejvické jede autobus č. 350), průvodce M. Kadlčíková.
24. 7. středa
Slavné vily na Malvazinkách I a jejich příběhy * Procházka kolonií Malvazinky, s připomenutím její historie. Kolem významné funkcionalistické vily Otakara Chodounského, usedlosti Malvazinky. Vycházku zakončíme v sadech Na Skalce. Sraz v 18.30 na stanici autobusu č. 137 Malvazinky, průvodce I. Prokopová.
25. 7. čtvrtek
Prahou Franze Kafky * Po stopách spisovatele Franze Kafky do okolí Staroměstského náměstí. Kde se narodil i které školy navštěvoval. Neopomeneme ani jeho rodinu a útočiště, kde hledal klid pro svou tvorbu. Sraz v 18.30 před staroměstským kostelem sv. Mikuláše na nám. Franze Kafky, průvodce D. Kratochvílová.
Kostel Panny Marie Sněžné, vycházka 26. 7. (zdroj: pms.ofm.cz)
26. 7. pátek
Kostel Panny Marie Sněžné * Vycházka do kostela, který se měl dle přání Karla IV. stát největší svatyní v Praze. S připomenutím smutného příběhu Čtrnácti pražských mučedníků, blahořečených v roce 2012. Sraz v 15.30 na Jungmannově nám. u pomníku J. Jungmanna, průvodce R. Kouřilová.
Královská zahrada, vycházka 27. 7. (zdroj: wikipedia.org.)
27. 7. sobota
Královská zahrada a její nevšední stavby * Architektonicky bohatá a zajímavá Královská zahrada doplňuje již téměř pět set let Panovnickou rezidenci. Královský letohrádek se Zpívající fontánou a Míčovna, jsou ojedinělými uměleckými díly. Sraz v 10.00 u vchodu do Královské zahrady u Lvího dvora, průvodce Jaroslava Nováková.
Krejcárek a kolonie Domov na Žižkovì * Za dnešní frekventovanou køižovatkou Ohrada na Žižkovì byla koneèná stanice tramvají a dále jen pole a pastviny. Vve 20. letech XX. století vyrostla nouzová kolonie Krejcárek a v její tìsné blízkosti kolonie Domov. V této èásti Žižkova stojí za pøipomínku i osudy bývalé usedlosti Pražaèka a lokality Ohrada. Sraz v 16.00 pøed budovou hotelu Vítkov, prùvodce M. Hátleová.
28. 7. neděle
Vinohrady s výhledem na Botič * Procházka královskými Vinohrady, kde se budete moci setkat s duchem minulosti mezi vilami a nejstaršími činžovními domy. Vycházku skončí u kaple Sv. Rodiny, která je úplně nejstarší stavbou zachovanou na Vinohradech. Sraz v 10.00 na zastávce MHD Jana Masaryka, průvodce S. Micková.
Národní památník na Vítkově * Vycházka spojená s návštěvou interiéru památníku na Vítkově. Na závěr vycházky vystoupáme na vyhlídkovou terasu, odkud se nám naskytne nádherný výhled na Prahu. Sraz v10.00 na Tachovském náměstí u obecní váhy, průvodce M. Hátleová.
30. 7. úterý
Prašná brána * Komentovaná prohlídka Prašné brány, jedné z nejvýznamnějších historických památek Prahy. O historii této gotické věže, která byla postavena v 15. století a sloužila jako hlavní vstup do Starého Města. Sraz v 9.00 před vchodem do Prašné brány, průvodce V. Nemochovská alias Pražské výhledy.