Jako by si daly dostaveníčko nebo čaj o páté. Kde? Ve dvou sálech Nové budovy Národního muzea. O čem by si asi vyprávěly manželky českých prezidentů, kdyby se takto mohly setkat, nehledě na ubíhající čas? Možná, že by jedním ze spojujících témat v situaci, kdy reprezentovaly každá jiný politický režim, byla móda.
Jak se oblékaly, čím se zdobily Hana Benešová, Marta Gottwaldová, Irena Svobodová, Livie Klausová nebo Olga Havlová a další první dámy? I jejich společenské róby či cestovní oděvy vypovídají o osobnosti a postavení první dámy v každém z těchto období. Politiku na této výstavě nehledejte, styl však rozhodně najdete.
Nejen role prezidenta, ale i role první dámy, jak začala být titulována žena stojící po jeho boku teprve nedávno, prochází v čase proměnami. Ještě vždy elegantní manželka prezidenta Beneše byla jednoduše paní Hanou. Po roce 1948 byly ženy prezidentů titulovány jako soudružky a až po roce 1989 se označení první dáma vžilo pro Olgu Havlovou a její nástupkyně. Jednou z těch, od nichž se odvíjí příběh hledání společenského či dokonce módního vzoru, ikony, byla už manželka císaře Františka Josefa I., krásná císařovna Alžběta zvaná Sisi.
U vstupu do výstavního sálu se ale nejprve zastavíme u současné ukázky mistrovské krejčovské i obuvnické práce v podobě kostýmu a bot, které oblékla při nedávné inauguraci svého muže paní Eva Pavlová. Tak jako zde, i na mnoha dalších modelech si můžeme všimnout řeči symbolů, která je v případě prezidentů i jejich manželek zcela na místě.
Autoři výstavy představují pak v jednotlivých částech různá témata. Jak s pomocí aranžovaných figurín oblečených do konkrétních šatů, tak na vedlejším panelu s fotografiemi a texty, které nás informují, kdy si vystavený model ta která z dam oblékla. A také například kým, z čeho a kde byl vyroben nebo kde zakoupen. K řadě modelů tu najdeme i jejich doplňky: boty, klobouky, kabelky, šál či šperky.
Protože první dámy v Česku vstupují se svým mužem na Hrad, dříve sídlo českých králů, pokračuje expozice třemi toaletami v barvě královského nachu. Mezi reálnými modely, které jako manželky prezidentů oblékly při nejslavnostnějších příležitostech Hana Benešová a Livie Klausová, obdivujeme i divadelní toaletu královny Kristiny. To byla role, ve které mimo svou roli první dámy vystupovala v divadle Dagmar Havlová. Luxus vzápětí střídá střídmost, s níž se oblékala Charlotta Masaryková. Tu zde zastupují jediné šaty s pro ni typickým stojáčkem.
Doplňky toalety Hany Benešové
Dalším tématem je takzvaný čaj o páté, setkání při příležitosti charitativních akcí. Ty byly a jsou často s manželkami prezidentů spojovány a stávají se významnou částí jejich aktivit. Původně diplomatická a především dámská záležitost k nám přišla z Británie. I Tea at five má svůj dress code, když zůstaneme u angličtiny, a my se na výstavě můžeme podívat, v čem jej absolvovaly například Irena Svobodová a další dámy.
I cesty, při nichž první dáma doprovází prezidenta, vyžadují vhodné oblečení. Často bývají dosti náročné, například kvůli změnám podnebí na různých kontinentech. Dozvídáme se, že Hana Benešová cestovala velmi ráda. Vystaveno je tu její zavazadlo, persiánový kožíšek a řada elegantních doplňků, mnohé od světově proslulých výrobců. Manželky dělnických prezidentů po roce 1948 příliš necestovaly, s výjimkou Boženy Novotné, která se svým mužem navštívila například Expo Montreal. Marta Gottwaldová i Marie Zápotocká ve svých neforemných šatech a kostýmech do prostředí Pražského hradu těžko zapadaly, a proto z nich na výstavě příliš neuvidíme. Do reprezentativních míst Hradu vrátila noblesu až Irena Svobodová, která se rovněž zasadila o navrácení historického nábytku do jeho prostor.
Výstava připomíná také prostředí slavnostních akcí, jako například přijetí korunovaných hlav a prezidentské návštěvy. Na fotografii i ve skutečnosti si na figuríně můžeme prohlédnout například šaty ze syntetického brokátu z roku 1975, které oblékla Viera Husáková. Jsou tu i společenské šaty z hedvábného šantungu, které si na summit NATO, kdy se recepce odehrávala ve Vladislavském sále Hradu, navrhla sama Dagmar Havlová. Zazáří znovu i velká společenská toaleta Hany Benešové v perlové barvě se všemi doplňky a šperky dle módy z 30. let. Oblékla si ji při přijetí rumunského krále nebo na ples Československého červeného kříže.
Jsou tu však i další zajímavosti: Pulovr Olgy Havlové, gramofonová skříň z domácnosti Zápotockých či pudřenka Viery Husákové, kterou měla u sebe při pádu vrtulníku, který nepřežila. Ve dvou sálech si tak můžeme udělat představu, jakými proměnami prošla nejen móda, ale i představa o tom, co vše role první dámy znamená. I zde platí, že šaty dělají člověka. Ale k tomu, aby si dáma, která je nosí, zasloužila respekt veřejnosti, jen krásný oděv nestačí.
Výstava trvá v Nové budově Národního muzea do 30. 4. 2024.
Martina Fialková