Náprstkovo muzeum jako součást Národního muzea opatruje podstatnou část obrovské sbírky Emila Holuba, české cestovatelské legendy. Tento lékař, cestovatel, kartograf a etnograf strávil během svých dvou velkých cest celkem 11 let v Africe.
Nashromáždil zde desetitisíce předmětů. Na černém kontinentě prováděl přírodovědná i etnografická pozorování, lovil zvěř. Nesmírná popularita, kterou mu africké cesty přinesly, a kterou dovedl obratně využít, dodnes působí. Proslulá je jeho podobizna s tropickou přilbou, z níž se stal jakýsi symbol cestovatelů. Aktuální výstava v Náprstkově muzeu ukazuje osobnost Dr. Emila Holuba, jak jej vnímáme dnes.
Autorům výstavy nejde o zprostředkování úplného pohledu na osobnost cestovatele, ale ptají se, jak jeho dnešní vnímání ovlivňují nejrůznější mýty a legendy s ním spojené. Jaký význam a hodnotu mají dnes jeho sbírky, jakým způsobem se s nimi v moderní muzejní praxi dá zacházet. Kde všude se s nimi můžeme setkat? Část sbírek byl Emil Holub v závěru života nucen rozprodat či rozdat různým muzejním či školním institucím poté, kdy jeho dvě velké výstavy v Praze a ve Vídni skončily finanční ztrátou. Celkem je však zhlédlo úctyhodných 190 000 návštěvníků. Otázkou dnešní doby je také, jak vnímat Emila Holuba z pohledu tehdejšího kolonialismu.
Výstava je rozdělena do čtyř částí. První je věnována oběma africkým cestám, které Holub absolvoval v 70. a 80. letech 19. století. Představuje jejich nejdůležitější objevy a prezentuje i jeho přírodovědnou sbírku. Ukazuje, jakým způsobem vytvářel obraz o průběhu svých cest, jaké měl cíle a jak se mu podařilo je naplnit. Ale také, jak s nimi zacházely některé pozdější produkty masové kultury. Druhá část výstavy se věnuje Holubovým aktivitám a názorům v souvislostech doby a tehdejšího způsobu myšlení. Třetí část expozice se věnuje jeho etnografické sbírce; ukazuje také, jak byla z Afriky transportována a uložena v muzejním depozitáři. Otevírá také otázku, jakým způsobem lze se sbírkou pracovat dnes a jaký význam má v současnosti. Poslední část je věnována Holubově Jihoafrické výstavě v Praze, která se konala na pražském výstavišti v roce 1892 a byla vyvrcholením jeho celoživotních výstavnických aktivit.
V expozici se setkáme s množstvím etnografických předmětů, přírodovědných exponátů, s fotografiemi, kresbami, plakáty i deníky, ve kterých je možné listovat pomocí digitální aplikace. To, jakou legendou se cestovatel Holub stal, připomínají ukázky z českých hraných filmů, reklamní spot a videoklip známé punkové kapely.
Výstava Emil Holub vznikla ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR. K dispozici návštěvníků je tištěný průvodce výstavou a řada doprovodných programů.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, do 31. 5. 2024
www.nm.cz/naprstkovo-muzeum-asijskych-africkych-a-americkych-kultur