Jeden z nejstarších a nejprestižnějších hudebních festivalů v Evropě, Pražské jaro, poprvé od svého vzniku v roce 1946 prožívá zásah vyšší moci. Dlouho a složitě předem vyjednávané koncerty zahraničních orchestrů a světových sólistů se nemohou uskutečnit. Organizátoři ale před pandemií nekapitulovali a rozhodli se letošní speciální ročník přesto uskutečnit v podobě 11 koncertů, které budou živě přenášeny z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské.
Zahajovací Smetanova Má vlast letos poprvé nezazní z pódia Smetanovy síně živě. Diváci České televize však budou moci sledovat 11. května ojedinělý sestřih z jejích nejlepších provedení v historii. Jednotlivé symfonické básně Mé vlasti zazní v provedení různých orchestrů a dirigentů.
Živé přenosy koncertů se pak uskuteční z Rudolfina, nahrávacího studia Českého rozhlasu, ze Smetanovy síně, ale i z Pražské křižovatky a dalších míst. Přizvány k nim byly tři pražské symfonické orchestry, tedy Česká filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila a Jakuba Hrůši, Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Roberta Kružíka a Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK se svým budoucím šéfdirigentem Tomášem Braunerem. Dále se představí i PKF – Prague Philharmonia v čele s Jiřím Rožněm a cembalistou žijícím v Praze Mahanem Esfahanim a také Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 se sopranistkou Hanou Blažíkovou pod vedením Václava Lukse. Zcela neobvykle se dějiště Pražského jara přesune na jeden večer i do Brna. Stane se tak přenosem z foyé Janáčkova divadla, kde zahraje Brno Contemporary orchestra. Z komorních koncertů kromě recitálu Jamese Ehnese pozornost jistě přitáhne kompletní provedení Schubertova písňového cyklu Zimní cesta v podání barytonisty Adama Plachetky. Plánované zakončení festivalu Beethovenovou Devátou se v podání České filharmonie s Jakubem Hrůšou pozmění na zcela mimořádný, době omezení přizpůsobený počin – provedení dvou Beethovenových kvartetů v úpravě pro smyčcový orchestr. Bez diváků budou mít koncerty jistě jinou atmosféru, také orchestry budou z důvodu větší bezpečnosti hrát přizpůsobený program v omezenějším složení. Speciální podoba festivalu ale je každopádně vítězstvím hudby, naší touhy po ní, a nadějí, že se koncertní dění oživuje.
Všechny koncerty lze bezplatně sledovat na stránkách www.festival.cz, vybrané pak i v České televizi a Českém rozhlase. Festivalovými večery bude provázet Ondřej Havelka.
Maf