únor 2023

Únorové jistoty

Skřivan polní

Skřivan polní

Únor bílý epole sílí, praví dávná pranostika, podle které naši předkové odhadovali pravděpodobnou výši nové úrody. Pro dnešní populaci, zejména tu mladší, je pořekadlo většinou nesrozumitelné. Úroda na polích už dávno není meritem pozornosti. Zemědělství je odsunuto na vedlejší kolej, ti hrdinové, kteří na venkově ještě nějak hospodaří, určitě národ neuživí. A pole zasypaná sněhem, jak si přála lidová moudrost, jsme už dlouho nezažili.

Pak není divu, že mnozí pořekadlům nejen nerozumí, ale ani je neznají.

K čemu také, že? Hodně by se mohly ptát děti školou povinné, které kvůli neznalosti přísloví a pořekadel často narazí u přijímacích zkoušek. Jsou testovaní z něčeho, co v naší době už většinou nefunguje. Jako již zmiňovaný bílý únor. Navíc, zrovna tento měsíc byl dlouhá desetiletí vnímán spíš jako rudý, což bohužel vešlo do podvědomí národa víc než bílá vize možné úrody. Pranostik na únor by se našlo mnohem víc, ale známá a fungující je jen ta o Hromnicích, které znamenají o hodinu více.

Hodně pořekadel se týká počasí, protože naši předkové měli přírodu víc vypozorovanou. My vycházíme z meteorologických přístrojových předpovědí, přírodu moc nevnímáme. Hlavně proto, že jsme ji sami přivedli k určité nevyzpytatelnosti, takže ona se nyní chová tak, že stejně nic nevysledujeme.

Z toho logicky vyplývá, že pranostiky našich předků vlastně už znát nepotřebujeme, vždyť kdo kupříkladu zažil mráz na svátek Petra? A ještě navíc rozuměl hlášce, že když mrzne na svatého Petra nastolení, mrznout bude čtyřicet dní bez prodlení?

Srozumitelnější bývá svatý Matěj, který údajně láme ledy. Nebo staví mosty. A do Prahy přivádí Matějskou pouť, která je patrně známější než všechna přísloví dohromady. Je to až trochu symbolické, mnohem víc upoutá pozornost halasná pouťová okázalost než tichá moudrost dávných pranostik.

Už si dokonce ani skřivan většinou nevrzne. Ne, že by snad zmrznul, spíš proto, je jich málo a ve všudypřítomném hluku je stejně nikdo neslyší. Navíc zkraje února zpívá spíš chocholouš, kterého si lidé se skřivánkem pletou, jak praví google, podle kterého se teď všechno řídí, takže ve finále je stejně všechno jinak.

Třeba jako na Valentýna, kdy se po americkém vzoru chceme zahřívat láskou, zatímco naši předci tvrdili, že na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna. Tušili, že zima se tak snadno nevzdá, zatímco my dnes polemizujeme tím, že svatý Valentýnek je jara tatínek. Tak uvidíme, jaké předpokládané pranostiky se vyplní a jaké ne. Ale jako nejkratší měsíc v roce únor nese poměrně hodně výrazných poselství a zpráv.

JN